Oyun Konsollarında Ek Vergi İndiriminden Sonra Fiyatta Düşüş Bekleniyor

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, oyun konsollarına getirilen yüzde 50 oranındaki ek gümrük vergisi yüzde 20′ye indirildi. Gümrük vergisi oranının inmesinden sonra satıcıların oyun konsollarında fiyatları düşürmesi bekleniyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, oyun konsollarına getirilen yüzde 50’lik gümrük vergisi eski haline yani yüzde 20’ye düşürüldü. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren oyun konsollarında gümrük vergisi yüzde 20 olarak uygulanacak.

18 Nisan tarihi itibarıyla yürürlüğe giren düzenlemeyle beraber oyun konsolları başta olmak üzere birçok farklı sektörden ürüne yüzde 5 ile yüzde 50 arasında ek vergi getirilmişti. İlk olarak 30 Eylül’de biteceği açıklanan ek vergiler daha sonra 2020 yılı sonuna kadar uzatılmıştı. 2020 yılının bitmesiyle beraber ek vergiler eski oranlarına geri döndü.

Oyunseverler konsol için bu indirimi bekliyor

Ek vergilerden sonra oyunseverlerin en çok tercih ettiği markalardan olan Sony ve Microsoft cihazları yüksek fiyatlardan satışa çıkmıştı.

Playstation 5 ve Xbox One Series X 8300 liradan satılıyordu. Yeni düzenleme ile teknoloji marketlerin ürün fiyatlarında güncellemeye gitmesi bekleniyor.