Pandemi Boyunca 160’tan Fazla Motorlu Kurye Hayatını Kaybetti

Günde yaklaşık 14 saat çalıştıklarını söyleyen Adana Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Yalçın Parmak, pandemi sürecinin başlamasından itibaren yoğunluktan ve yorgunluktan dolayı 160’tan fazla motosikletli kuryenin kaza sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

Dünya genelinde korona virüs salgının etkisini artırmasından sonra birçok kişi evlerinden çalışmaya başlarken, tedbirler kapsamında restoran ve kafeler de paket siparişle çalışmalarını sürdürüyor.

Yiyecek-içecek sektörünün yanı sıra giyim ve teknoloji gibi sektörlerde de alışverişlerin büyük çoğunluğu internet üzerinden yapılmaya başlandı.

Salgın nedeniyle birçok iş durma noktasına veya yavaşlama seviyesine gelirken evde çalışmaya devam eden kişilerin internet veya telefonla sipariş vermeleri sebebiyle kuryelerin mesailerini 14 saate kadar çıkardı.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günler de dahil yoğun bir mesaiyle çalışan her sektörden motosikletli kuryeler, özellikle kış günlerinde yağmurlu ve soğuk havalarda zorlu şartlara rağmen işlerini yürütmeye çalışıyor. İş yükü artan kuryelerin en büyük şikayeti ise 5-10 dakika için müşterilerden aldıkları tepkiler oldu.

Adana Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Yalçın Parmak, korona virüs salgının başlamasından itibaren yoğunluktan ve yorgunluktan dolayı 160’tan fazla motosikletli kuryenin çalışırken kaza sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Yağmur çamur demeden götürülen siparişlerde “Neden geç kaldın, iptal ediyorum” gibi tepkiler almak bizi üzüyor.

12 yıldır motosikletli kurye olarak çalıştığını ve bir süre sonra arkadaşlarıyla birlikte dernek kurduklarını belirten Yalçın Parmak, çalışma şartlarını iyileştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Korona virüs sebebiyle iş yüklerinin 2 katı arttığını belirten Parmak, bununla birlikte yorgunluğa ve hızlı çalışmaya bağlı kazaların da arttığını vurguladı. Bunun en büyük nedeninin anlayışsız müşteriler olduğunu söyleyen Parmak, şöyle konuştu:

“Online alışveriş hız kazanınca biz tamamen devreye girdik. Çalıştığım iş yerinde 5 motosikletli kurye var. Her birimiz bugün 40’ın üzerinde pakete çıktık. Hâlâ da devam ediyor. Bu süreçte bir kesim değerimizi anlasa da bazı müşteriler hâlâ anlayışsız davranıyor. Yağmur, çamur demeden götürdüğümüz bir siparişin karşılığında ‘Neden geç kaldın, iptal ediyorum’ gibi tepkiler almak bizi çok üzüyor. Günlük 150 TL’ye saatlerce çalışan insanlarız. Müşterilerin bazıları telefonu kapatır kapatmaz siparişleri gelsin istiyor. Bizim sektörde anlayış diye bir şey yok.”