“Polisiz” Diyerek Eve Girdiler, 42 Bin Lira Çaldılar

Şişli’de kendilerine polis süsü veren hırsızlar, girdikleri Nijeryalı gençlerin evinden “inceleyeceğiz” diyerek para ve elektronik eşya çaldılar. Hırsızlar, önce kameraya sonra polise yakalanıp cezaevine gönderildi.

Şişli Gülbahar Mahallesi’nde yaşanan olayda iddiaya göre, İstanbul’da bir lokantada kuryelik yapan iki Nijeryalı arkadaş iş çıkışı evlerine gitti. Bir süre sonra polis kılığına girmiş 4 kişi, Nijeryalı gençlerin kapısını çaldı.

Nijeryalı gençlerin kapıyı açması üzerine hırsızlar “Biz polisiz, evde arama yapacağız” diyerek eve girdi. 4 şahsı polis zannederek eve alan gençlerden biri, evdeki tüm eşyaların yerini göstererek arama yapmalarına izin verdi.

Sahte polisler evin her yerine dağılarak arama yapmaya başladılar. Evdeki elektronik eşyaları ve 42 bin 500 TL’yi alan şahıslar, “Biz bunların üstünde inceleme yapacağız” deyip hızla uzaklaştılar. Durumdan şüphelenen 2 arkadaş, şüphelilerin peşinden aşağıya indi. Nijeryalı arkadaşların durumdan şüphelendiğini anlayan hırsızlar koşarak uzaklaşırken, peşlerinden aşağı inen mağdurlar polisi aradı.

Olayla ilgili çalışma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, çevredeki güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Şüphelilerin binaya girişleri ve olaydan sonra kaçışları ise kameraya yansıdı. Güvenlik kamera görüntülerinde şahısların bina önüne gelmeleri, bir müddet oyalanmaları ve apartmandan içeri girmeleri görülüyor. Zanlıların olayı gerçekleştirdikten sonra ise koşarak uzaklaştıkları kameralara yansıyor.

Şüphelilerin eşkalini ve kimliklerini tespit eden ekipler, titiz bir çalışma neticesinde 27 Şubat günü yapılan operasyonla Vasfi G. (22), Yusuf B. (21), Emrullah Y. (21) ve Ömer B.’yi (22) yaşadıkları evde yakalayarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan şahıslar, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine sevk edildi.