Polonya’da Hamile Kadına Ait Antik Mısır Mumyası Ortaya Çıktı

Polonya’nın başkenti Varşova’daki Ulusal Müze koleksiyonunda bulunan Antik Mısır mumyası üzerinde yapılan çalışmalarda mumyanın hamile bir kadına ait olduğu ortaya çıktı.

The First News’in haberine göre, ilk başta rahip Hor-Djehuti’nin bedeni olduğuna inanılan mumyanın bir kadın bedenine ait olduğu 2016 yılında ortaya çıkarılmış olsa da Polonyalı bilim insanlarının yaptığı çalışmada beden hakkında başka gerçeği ortaya çıkardı. Buna göre bandajlarla sarılı olan kadın aslında hamileydi. Bu durum dünyada bir ilk olarak kabul edildi.

Uzmanlar, yaptıkları tomografik tarama, röntgen ve üç boyutlu taramayla incelemeler sonucunda, kadının 26 ila 28 haftalık hamileyken mumyalandığını açıkladı. Ölüm nedeni bilinmeyen kadının 20 ila 30 yaş aralığındayken mumyalandığının da altını çizdi.

Uzmanlar, anne karnında bulunan bebeğin cinsiyetini tespit edemediklerini açıkladı.

Polonya Bilimler Akademisinde Akdeniz ve Doğu Kültürleri Enstitüsünden Wojciech Ejsmond, “Mumyalama sırasında ölen kişinin karnından fetüs çıkarılmamış. İşte bu yüzden bu mumya gerçekten özel. Bu, ‘mumyamızın’ şu ana kadar dünyada rahminde cenin tespit edilen tek mumya olduğu anlamına geliyor.” ifadesini kullandı.