Prof. Sözbilir: Yunanistan’daki Deprem, İzmir Faylarını Tetikleyebilir

Yunanistan’da bugün yaşanan 6,2 şiddetindeki depremi değerlendiren Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Kuşadası tarafında, Büyük Menderes havzasındaki fayların tabii ki tetiklenme olasılıkları var. Aynı zamanda Samos Fayı’nın düşen bloğunda Tuzla, Gülbahçe, Seferihisar gibi faylarımız var. Bunların da tetiklenme tehlikesi var” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Yunanistan’ın Larisa kentinde meydana gelen 6.2 şiddetinde deprem hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Demirören Haber Ajansı’na konuşan Prof. Dr. Sözbilir, özellikle son 1 yılda bölgede deprem aktivitesinin arttığını belirtirken, Girit Adası’ndan geçen büyük faya dikkat çekti. Girit Adası ile Marmara Denizi arasındaki bölgede, yani Ege Denizi’nde ciddi bir sismik etkinliği söz konusu olduğunu vurgulayan Sözbilir, “3.5 veya 4 aydır depremler olmaya başladı. Bu da bölgenin önemli bir gerilim etkisi altında olduğunu gösterir” dedi.

Muhabirin, Yunanistan’daki 6,2’lik depremin İzmir’i tetikleyip tekleyemeyeceğine dair sorusu üzerine Prof. Dr. Sözbilir, “İzmir’de yıkıma neden olan 6.6 büyüklüğündeki deprem, Samos Fayı’ndan kaynaklandı. Bugün meydana gelen deprem de aslında Samos Fayı’nın devamında olan, ona komşu olan faylarda meydana geldi. Bu zonda birden fazla fay var. Birbirlerini tetiklediğini anlıyoruz.

Midilli Fayı’nı da aslında bu fay sistemi içerisinde değerlendiriyoruz. Bu bölgede depremler birbirini tetikleyecek şekilde oluyor. Bizim tarafa doğru geldiğimizde Kuşadası tarafında, Büyük Menderes Havzası’ndaki fayların tabii ki bu depremlerle tetiklenme olasılıkları var. Aynı zamanda Samos Fayı’nın düşen bloğunda Tuzla, Gülbahçe, Seferihisar gibi faylarımız var. Bunların da tetiklenme tehlikesi var.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya’da ve ülkemizde yaşanan depremleri ayrıntılı incelemek için bu siteleri ziyaret edebilirsiniz:

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) Deprem verileri (İngilizce)

AFAD Son Deprem Verileri

Kandilli Rasathanesi Güncel Deprem Verileri