Rasim Öztekin Törenle Son Yolculuğuna Uğurlandı

Geçirdiği kalp krizinin ardından tedavi gördüğü hastanede 62 yaşında hayatını kaybeden usta tiyatrocu Rasim Öztekin, geçtiğimiz gün törenle toprağa verildi.

Öztekin’in Türk bayrağına sarılı ve üzerine Galatasaray bayrağı da konulan tabutu, önce mezun olduğu Galatasaray Lisesi’ne getirildi. Buradaki törenin ardından cenaze, Öztekin’in sanat kariyerinde önemli yere sahip olan Ses Tiyatrosu önünde cenaze aracından indirildi. Tören mangası usta oyuncunun tabutuna omuz vererek, tiyatro sahnesine getirdi. Ailesi, sevenleri ve sanat camiasından çok sayıda kişi, usta oyuncu için son görevlerini yapmak üzere tiyatro salonuna geldi.

Tören korona virüs tedbirleri kapsamında az katılımlı ve sosyal mesafelere uygun şekilde düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da düzenlenen törene katıldı. Rasim Öztekin’in kızı Pelin Öztekin, sahneye çıkarak konuşma yaptı ve gözyaşlarına hakim olamadı. Öztekin, “Ben burada büyüdüm. Bu sahneye böyle çıkmak istemezdim. Onu çok seviyorum. Herkese çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Ferhan Şensoy’dan mektup

Öztekin’e kavuğu teslim eden ustası Ferhan Şensoy, tören için özel mektup gönderdi. Mektubu Şensoy’un kızı Derya Şensoy sahne çıkarak okudu. Babasının sağlık sorunları nedeniyle babasının törene katılamadığını ancak Rasim Öztekin için bir mektup ilettiğini açıklayan Şensoy, şu ifadeleri kullandı:

“Babam Ferhan Şensoy, Rasim ağabeyin ani, acı, çok erken ve zamansız haberini aldığında pandeminin başından beri olduğu Bodrum’daydı. Sağlığı şu an burada olmaya elverişli olmadı fakat Rasim ağabeye bir veda mektubu var. Onu iletmek istedi” dedi.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Orta oyuncuların amatör konu nöbetçi tiyatrodan yetişti Rasim. Kısa sürede Orta Oyunculara katıldı. Kavuğumu ona devrettim. Orta Oyuncularda çok başarılı bir dönem yaşadı. Kimi rahatsızlıklarından dolayı sahneyi bıraktı. Kavuğu Şevket Çoruh’a devretti. Günü geldi uçtu gitti gökyüzüne, kavuklu fotoğrafı asılı durur Ses 1885’te. Bir gün ben de uçup geleceğim gökyüzüne, buluşuruz gökyüzünde, neşeli bir meyhanede.”

Çok büyük bir ustayı kaybettik

Törene katılanlardan biri olan Öztekin’in kavuğunu devrettiği oyuncu Şevket Çoruh, sahneye çıkarak konuşma yaptı. Çoruh, “Çok üzgünüz, çok büyük bir ustayı kaybettik. Bugün de töreni için Orta Oyuncular Ses Tiyatrosu’ndayız. Herkesin başı sağ olsun. Ustamız, hocamız yıllarca tiyatroda oyunlarını seyrettiğimiz çok önemli bir abi. İlk duyduğumda çok üzüldüm, toparlayacağını düşünüyorduk ama bizim için de şok odu.” sözlerini kullandı.

Bize düşen, onun anısını gelecek nesillere taşımak

Törene katılanlardan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Öztekin’in yeri doldurulamayacak bir sanatçı olduğunun belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu zamansız ölümü, başta ailesi olmak üzere, sanatseverlerimizi ve değerli sanatçılarımızı çok üzdü. Bize düşen, onun anısını gelecek nesillere taşımak, onun her daim zihinlerde, akıllarda kalmasını sağlamak ve göstermiş olduğu ustalığın, hocalığın gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak. Başta tiyatro camiamız olmak üzere, biz de bütün sanat kurumlarımız için, üzerimize düşen ne varsa onlarla iş birliği içinde yapmaya devam edeceğiz. Çok değerli bir ustamızı kaybettik. Ben başta ailesine, siz sanatçılarımıza ve sanatseverlere baş sağlığı diliyorum. Kendisine Allah’tan rahmet, sizlere sabırlar diliyorum.”

İmamoğlu: Çok özel bir insanı uğurluyoruz

Törene katılan ve konuşanlardan bir diğer isim de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. İmamoğlu, “Çok özel bir insanı uğurluyoruz. Kavuk sürecinin devriyle ilgili geldiğinde hayat her şeyi getirebilir. Sağken bunu devretmek istiyorum. Üzerimde yük diye tabir etmişti. Mekanı cennet olsun” sözlerini kullandı.

Şoray Uzun gözyaşlarına hakim olamadı

Seksenler dizisinde Öztekin ile uzun süre rol alan Uzun, “Rasim ağabey önce hayranlık beslediğimiz bir sanatçı, daha sonra meslektaşımız, büyüğümüz, ustamız, rol gereği de olsa babamız oldu. Onu tanıyanlar, zaten biliyorlar. Anılardan başka onu anlatacak çok fazla bir şey yok. Rasim ağabeyin vefat haberinden sonra, toplumun her kesiminden gelen mesajlar aşağı yukarı aynıydı. Aileden birini kaybetmiş olmanın acısı gibi bir acı verdi bize” ifadelerini kullandı.

Öztekin, Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi

Usta oyuncu Zincirlikuyu Mezarlığı Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Mezarlığa girişler HES kodu kontrolüyle yapılırken definde korona virüs tedbirleri kapsamında katılım beklendiği gibi az oldu. Ahmet Mümtaz Taylan, Begüm Öner-Ceyhun Fersoy, Çelik, Derya Şensoy, Erkan Can ve Şoray Uzun gibi isimler Öztekin’in cenazesinde bulundu.

Öztekin için saat 15.00’te Zincirlikuyu Camiinde cenaze namazı kılındı. Daha sonra Öztekinin cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığında defnedildi.

Demet Akbağ’dan Rasim Öztekin açıklaması

Rasim Öztekin ile uzun süre aynı sahneyi paylaşan ünlü oyuncu Demet Akbağ, Öztekin’in vefatının ardından sosyal medya hesabından kendisinin Öztekin ile gençken çekildiği fotoğrafını paylaştı.

Akbağ, paylaşımında “Çok canım yanıyor… Ne çok sevinç ,ne çok anı, ne çok hüzün… Ah arkadaşım, ah yol arkadaşım, çok üzgünüm…” sözlerini kullandı.

tv100’ün yayınladığı habere göre dün fizik tedavi için gittiği Nişantaşı’nda kameralara takılan Demet Akbağ, yakın dostu ile ilgili acı gerçeği açıkladı.

Akbağ, “Çok kötü bir gün geçirdim, çok ağladım. Söylenecek hiçbir şey yok. Rasim’i çok genç kaybettik. Hepimiz çok çok üzgünüz. Bu dönemde güzel bir uğurlama da yapamıyoruz. Haber bekliyoruz, ‘serbest olacak mı, gidebilecek miyiz?’ diye. Uğraşıyorlar, eğer olursa biz de uğurlamak isteriz tabii ki” dedi.

Demet Akbağ, “Kalp zaten problemliydi. Birkaç sene önce pil takılmıştı. Biraz da galiba pandemi sebebiyle ameliyat olması gerekirken onu ihmal etmiş” ifadelerini kullandı. Usta oyuncu, “Doktor damarlardan biriyle ilgili ‘tekrar kontrole gelmen lazım’ demiş. Hastanelere bu dönemde çok gitmek istemiyoruz ya o da biraz ihmal etmiş galiba. Ani gelen bir kalp krizi aramızdan aldı onu. Hepimizin başı sağ olun” açıklamasında bulundu.