Renklerin Psikoloji Üzerindeki Etkileri

Renklerin Psikoloji Üzerindeki Etkileri

Renkler, hayatımızda bir çok yerde kullanılmakta. Tabelalarda, duvarlarda, resimlerde kısacası her yerde bir renk görmeniz mümkün. Çok eski çağlardan beridir hayatımızda bulunan renklere insanlar çeşitli anlamlar yüklemişlerdir. Bazı renkler insanlara psikolojik rahatlama yaratır, bazı renkler ise yaratıcılığı artırır. Renklerin bu kadar önemli olmasını anlamış olmalısınız. Şimdi ise hangi rengin ne anlama geldiğini ve insan psikolojisi üzerinde ne gibi etkilerinin olduğunu yazalım.

Kırmızı

Kırmızı renk insanlarda ateş, kan, şehvet, güç, heyecan gibi duygular uyandırır. Kan basıncını artırdığı da söylenebilir. Oldukça dikkat çekici bir renk olan kırmızı, özellikle dekor olarak kullanılırsa hemen fark edilebilir. Kendini kontrol edemeyen insanlara kırmızı renk önerilmez. Kırmızı rengi hakim bir renktir. Bu nedenle barlar ve gece kulüplerinde kırmızı ağırlıklı tasarım vardır. Kırmızı seven kişiler özellikle güçlü olmayı isterler. Liderlik ve önderlik özellikleri ön plandadır.

Mavi

Mavi rengi yalnızlık, depresyon, hüzün, güven ve sadakati temsil eder. Psikologlar mavi giysi giymemelidir. İş görüşmelerinde mavi giyinmek kararlılık ve sadakati ifade eder. Mavi renk iştah kapatır. Bu nedenle kilo almak gibi bir düşüncesi olan bireyler mavi renk tercih etmemelidir. Kilolu insanlar mavi renk kullanabilir.

Mavi renk, bireylerin performanslarını artırabilir. Hatta çalışmalarda mavi tükenmez kalem kullananların aklında daha çok bilgi kalabilmektedir. Mavi seven bireyler toleranslı, anlayışlı oldukları görülür.

Sarı

Sarı, göz yorar. Ressamlar bu yüzden sarı rengi çok kullanmamaya dikkat ederler. Sarı, metabolizmayı hızlandırır. Sarı renk agresiflik oluşturur. Az miktarda sarı renk, bireylere parlaklık ve sıcaklık hissiyatı verir. Sarı renk seven bireyler bağımsızlık düşkünüdür. Çapkın olabilirler. Bu da ilişkilere yansıyabilir. İkna güçleri oldukça iyidir. Hırslı bir yapıları vardır.

Yeşil

Yeşil, yaşamı, hayatı, evrenselliği temsil eder. Yeşil, gözlerde görme gücünü artırabilir. Sakinleştirici ve yatıştırıcıdır. Hastaneler, hastalarının yatışması için yeşil renk kullanırlar. Yeşil seven kişiler kendilerine değer verirler. Doğru fikirlerini sonuna kadar savunurlar ve fikrinden dönmezler. Çok sık olmasa da küstah tavırlar gösterebilirler.

Siyah

Siyah hakkında çeşitli söylentiler bulunur. Bir taraf bu rengin kötülük, suç ve karanlık güçleri barındırdığını söyler, diğer taraf ise sadakat, ihtiyat ve bilgelik olarak açıklar. Başka bir taraf ise yas, acı, keder anlamında açıklamalar yapar. Ciddi görünmek isteyen bireyler siyah rengi tercih edebiliyor. Siyah giyinen bireyler, gizemli ve özgüveni yüksek kişilerdir. Ayrıca siyah rengi çocuklarda inatçılık sorunu oluşturabilir.

Beyaz

Beyaz, temizlik ve masumiyetin sembolüdür. Bu nedenle de gelinler beyaz gelinlik giymektedir. Doktorlar ve laboratuvarlarda teknisyenler de beyaz giyer. Bunun sebebi ise temizlik ve steril olduklarını göstermek amaçlıdır. Beyaz renk güneş sıcağını üzerine çekmez. Bu nedenle yaz mevsiminde rahatlıkla beyaz kıyafetler giyilebilir.