Resim Yeteneği Genetik midir?

Resim Yeteneği Genetik midir?

Resim, güzel sanatların yapı taşlarından sadece birisidir. Hiç şüphesiz resim ilk çağlardan beri insanların ilgisini çekmiştir. İnsanlar ilk çağlarda mağara duvarlarına resimler çizmiştir. Bu resimlerde avladıkları hayvanlar, av sahneleri, yaşadıkları durumlar gibi sahneleri resmetmişlerdir.

Boya olarak ise bitki köklerindeki renkler kullanılmıştır. Doğal boyalar olduğundan günümüze kadar renkli olarak canlılıklarını korumuşlardır. Günümüze kadar insanlar resimleri hayatlarında da kullanıştır. Örneğin Avrupa’da yapılan birbirinden değerli bu tabloların hepsi bu gerçeği açıklar.

Örneğin Mona Lisa tablosu paha biçilemez. Konu bizlerin resim yapmasına geldiğinde ise resim yapmak hakkında 2 görüş vardır.

Resim yapmak yetenek işi midir yoksa çalışma işi midir?

 

Resim yapmak için yaptığınız araştırmalarda muhtemelen bu yazıyı buldunuz ve okuyorsunuz. Güzel resim yapamıyorsanız çevreniz tarafından resimleriniz beğenilmeyebilir ve boşuna uğraşmamanız söylenebilir. Bu gibi durumlarda şevkiniz kırılabilir. Size öncelikle şunu belirtmeyi isterim ki resim yapmak hem yetenek işidir hem çalışma işidir.

Yani sizin yeteneğiniz varsa yapabiliyor olmanız normaldir. Ancak yeteneksiz birisinin sürekli çalışarak ta yapabilmesi olanağı bulunmaktadır. Bu nedenden ötürü de resim yaparken kötü çizimleri olan kişiler pes etmediği taktirde bir gün iyi yerlere gelecektir. Kim bilir, belki de yeteneği olmayan kişi çalışarak yetenekli bireyin önüne dahi geçebilir.

Sonuçta insan aynı şeyi çalışarak alışır ve bir süre sonra hatalar azalmaya ve düzgün eserler ortaya çıkartmaya başlar. Nasıl ki işe yeni başlayan birisi ilk zamanlar öğrenme aşamasında oluyorsa, resim çizme konusunda da bu durum mevcuttur. Sizin çizimlerinizi beğendiğiniz kişiler de bir zamanlar kötü çiziyorlardı. Bu gün beğendiğiniz eserlerden neden siz de yapamayasınız ki? Bu şekilde düşünerek siz de ümidinizi kaybetmemelisiniz.

Eğer düzenli çalışmalar yaparak ilerlerseniz bir süre sonra çizimlerinizin iyileştiğini görebilirsiniz. Unutmadan, el nankördür. Bir süre çizim yapmazsanız elleriniz hantallaşır ve resim çizme becerinizde kayıplar oluşur. Bu nedenle bol bol çizmeyi unutmayın. Belki siz de bir gün devamlı çalışmalarınız halinde o beğendiğiniz eserleri yapan bir kişi olursunuz ve herkes sizin eserinizi beğenir.

Resim Yeteneği Genetik midir?