RTÜK’ten Kanallara Ceza Yağmuru

Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK) birçok kanala ve çok izlenen yapımlara ceza kesti. İzleyicilerin şikayetlerini değerlendiren kurum, 7 yapıma ve yayınlarını yapan 6 kanala ceza keserken uygunsuz pazarlama yapan 4 kanala da ağır yaptırım uyguladı.

Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK) izleyicilerin ihbarıyla harekete geçti. Aynı zamanda fenomen yapımları da inceleyen RTÜK, birçok yapıma ve kanala ceza kesti. Aralarında fenomen dizi Sadakatsiz ve fenomen program Masterchef’in de bulunduğu 7 yapıma para cezası verilirken sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç pazarlaması yapılan Anadolu TV, Nehir, Süper TV ve Dolunay INT televizyonlarına ise 6112 sayılı kanun kapsamında ağır yaptırımlar uygulandı.

RTÜK, Sadakatsiz, Öğretmen, Ramo, Masterchef, Gündem Özel, Gün Başlıyor programlarına ceza keserken yayıncı kuruluşlara idari para cezası uyguladı.

Sadakatsiz dizisinin başarısı gündemdeyken diziyi ele alan RTÜK dizinin “Evlilik dışı ilişkileri normal gösteren, çocuk ve gençleri olumsuz yönde etkileyebilecek rol modeller oluşturduğu” gerekçesiyle Kanal D’ye ve Sadakatsiz dizisine para cezası uyguladı.

RTÜK’ün ele aldığı diğer dizi de minik takipçiden gelen ihbarın ardından adı tekrar anılmaya başlayan Ramo dizisi oldu. RTÜK, şiddet ve işkence görüntüleri içeren sahnelerinden dolayı Ramo dizisini izleyiciyle buluşturduğu Show Tv’ye de yaptırım uygularken, öğretmenlik mesleğinin itibarını zedelediği gerekçesiyle Fox Tv’ye ve Öğretmen dizisine ceza uygulandı.

Canlı yayında Polis’i zan altına tutan sözler ve küfürler tespit edildi

TELE 1 ekranlarında izleyicileriyle buluşan “Gün Başlıyor” programında sunucunun, ‘yayında küfür içeren ve polis teşkilatını hiçbir kanıta, bilgi ve belgeye dayanmayacak şekilde zan altında bırakan sözlerini tespit etti. Bu duruma kayıtsız kalmayan RTÜK, TELE 1’e 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesi uyarınca “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” ilkesinin ihlali nedeniyle yayıncıya idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Halk Tv’ye para cezası

Halk Tv’nin Gündem Özel programını inceleyen RTÜK harekete geçti. Türk ordusunu aşağılayan sözler tespit eden RTÜK yaptığı toplantıda, yayın konuğu Veysi Dündar’ın “Devletin sac ayakları ile oynarsanız devlete zarar verirsiniz. Ordu, emniyet şu an neredeyse tasfiye edilmiş durumda… Çok güçlü bir devletimiz yok. Halihazırda şu an bizde kara savaşında bulunabilecek ne ordu kaldı ne emniyet kaldı. SİHA ve İHA’ları çıkardığınız zaman devletin sahada reaksiyon verecek ordusu kalmadı. Orduyla oynarsanız olacağı bu, yargıyla oynarsanız olacağı bu” ifadeleri ile programın diğer konuğu Miyase İlknur’un Milli Savunma Üniversitesi hakkındaki sözlerini inceledi.

Program konuklarının sözlerinin iç ve dış güvenliği sağlayan kurumların moral üstünlüğünü zafiyete uğratabilecek nitelikte olduğunu değerlendiren RTÜK, kanunda yer alan “Yayın hizmetleri, insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” ilkesinin ihlali nedeniyle Halk TV’ye idari para cezası uyguladı.

Masterchef’e ve Derin Futbol’a küçük düşürücü ifade cezası

Tv 8’in sevilen programı Masterchef’i inceleyen Rtük, programda bir yarışmacıyı ağlatarak, stüdyodan çıkmasına sebebiyet verebilecek derecede yüksek ses tonu ile sarf edilen ifadeler ve yarışmacıya bağırılmasının insan onurunu zedelediği hükmüyle yayıncı kuruluşa idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Beyaz Tv’nin fenomen futbol programı Derin Futbol’a da küçük düşürücü ifadeler ve küfürler kullanıldığı için ceza kesildi. Yayında dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verildiği uzman raporu ile tespit edilerek Beyaz TV’ye 6112 sayılı Kanun’un ihlali nedeniyle idari para cezası verildi.