RTÜK’ten Son 72 Saat Uyarısı: Lisanssız Yayınlar Engellenecek

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, yeni yasa nedeniyle Türkiye’de radyo ve müzik servisleri için son 72 saat kaldığının altını çizerken lisans alamayan servisler için erişime engelleme yoluna gidileceğini belirtti.

Dünyada öne çıkan Müzik ve Radyo servisleri Deezer ve Tidal için Lisans uyarısında bulunan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, aynı zamanda yerel yayın yapan sitelerin adreslerini yazarak sitedeki görevlileri uyardı.

Spotify son 4 saat kala başvurmuştu

Türkiye’de aktif kullanıcıları olan müzik servisleri Deezer ve Tidal uygulamalarının yetkili isimlerinden henüz açıklama gelmezken Uslu’nun uyarısı akıllara Spotify’a yapılan uyarıları getirdi. Geçtiğimiz Ekim ayında RTÜK aynı uyarıyı popüler müzik uygulaması Spotify için yapmış, 72 saatlik sürenin dolmasına 4 saat kala Spotify yetkilileri RTÜK’e başvuru yaptığını açıklamıştı.

Deezer ve Tidal kullanıcıları aynı durumun Spotify’da olduğu gibi olmasını umarken, RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, sosyal medya hesabından aynı yaptırımın yerel servislere de yapılacağını ” Bununla birlikte, http://enbursa.com ,http://serikajanstv.com ,http://kent19.tv ,http://radiokent.net sitelerine de lisans müracaatı için aynı süre verildi. Başvuruda bulunmayanlarla alakalı erişim engelleme süreci başlatılacaktır.” mesajıyla paylaştı.