Saat Heykelinin Yerine Yapılan Kızılca Gün Anıtı’nın Açılışı Yarın

Melih Gökçek döneminde TBMM Kavşağı’na yapılan kol saati heykelini kaldırılan Ankara Büyükşehir Belediyesi, o heykelin yerine konulacak olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele yıllarında Ankara’ya gelişini temsil eden ’27 Aralık 1919 Kızılca Gün Anıtı’nın açılışını yapacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve gelmesiyle Melih Gökçek döneminde TBMM Kavşağı’na yapılan kol saati heykeli bulunduğu yerden sökülmüş, yerine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişini temsil eden bir anıt yapılacağı duyurulmuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı koordinasyonunda yaptırılan ve maliyeti ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi tarafından karşılanan ‘27 Aralık 1919 Kızılca Gün Anıtı’nın açılışı, salgın nedeniyle temsili olarak 27 Aralık Pazar günü gerçekleştirilecek.

Bir Devletin Kurulduğu, Yeni Liderin Seçildiği Gün

27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişi ile Milli Mücadele yıllarını anlatan anıt, Genelkurmay Kavşağı’na konuldu. Heykeltraş Aslan Başpınar tarafından yaklaşık 10 metre yüksekliğe ve 4,5 metre ene sahip cam elyaf takviyeli polyester malzemeden yapılan anıt, 17 figür ve 1 rölyeften oluşuyor.

Anıta verilen isim olan ‘Kızılca Gün’, Oğuz töresine göre bir devletin yıkılıp yeni bir devletin kurulduğu ve yeni liderin seçildiği gün olarak biliniyor.

Anıtta İlk Kadın Muhtar Satı Kadın Da Yer Alıyor

Anıtın kademeli mimari formu 16 Türk Devletini, Ay Yıldız ise Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ediyor. Anıtta Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere dönemin Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi, Ankara Vali Vekili Yahya Galip, Müderris Beynamlı Hoca Mustafa Efendi ve ilk kadın muhtar Satı Kadın yer alıyor. Ana figürlerin etrafında ise Ankara’nın yiğit Seymenleri, Bacı erenleri, gençler ve çocuklar ile Milli Mücadele’ye inanmış Ankaralılar bulunuyor.

Mansur Yavaş’tan Açıklama

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. yıl dönümünü yayımladığı mesajıyla kutladı. “Ankaralı hemşehrilerimizin ve milletimizin “Kızılca Günü”nün, 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. yıl dönümünü kutluyorum. 27 Aralık, bir milletin küllerinden doğuşu ve hürriyet sevdası için bozkırdan, bu kadim kentten yükselen güçlü bir sestir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu sesi milleti adına tüm dünyaya haykırmak ve Millî Mücadele’yi başlatmak için Temsil Heyeti’yle birlikte 27 Aralık 1919 günü Ankara’ya gelmiştir. Ne mutlu ki, Türk tarihinde büyük fikirlerin eylemlere dönüştüğü en önemli günlerden biri olan 27 Aralık’ın 101. Yıl dönümünü kutlamak da bizlere nasip oldu.”