Sabiha Gökçen Havalimanı’nda açılış hazırlıkları

Göral, yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerini dünyada en ağır yaşayan sektörlerden birinin de sivil havacılık olduğunu belirtti.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki tüm yolculu uçuş operasyonlarına 28 Mart 2020’de ara verdiklerini hatırlatan Göral, bu süreçte İSG olarak bir yandan tesislerinin bakımlarını gerçekleştirirken diğer taraftan da tekrar faaliyete başlayacakları tarihe yönelik hazırlıklarına ara vermeden devam ettiklerini anlattı.

Ersel Göral, “Havalimanımızda iç hat uçuşlarının otoritenin de onay vermesi halinde 28 Mayıs’ta başlamasını planlıyoruz.” bilgisini verdi.

Hazırlıklarının merkezinde sosyal mesafenin sağlanması ve hijyen geldiğini vurgulayan Göral, İSG olarak yakında yürürlüğe girecek olan Havalimanı Pandemi Sertifikası için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını bildirdi.

– “Havacılıkta yeni bir düzene geçildi”

Havacılıkta yeni bir düzene geçildiğini belirten Göral, şunları kaydetti:

– “Maskesiz çalışan olmayacak”

Üst Yönetici Ersel Göral, terminal işletmesinde çalışan personelin en iyi şartlarda işbaşı yapabilmeleri adına gerekli tüm önlemleri almaya başladıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

– “Sensörlü kameralarla yolcu sayısı sürekli kontrol edilecek”

Terminal binası içinde alınacak tedbirler hakkında da Göral, şu bilgileri verdi:

– “Uçuş öncesi hızlı tanı kitlerinin konulması söz konusu olabilir”

İSG’nin Üst Yöneticisi Göral, yeni dönemde yolcuların bekleme alanlarındaki oturma gruplarında, check-in işlemleri esnasında, uçağa binişlerinde ve yiyecek içecek alanlarında sosyal mesafe kurallarına göre hareket edeceklerinin altını çizdi.

Açılışa kadar geçecek süreçte tesis havalandırması, temizlik kontrolleri, ilaçlama ve dezenfeksiyon yapılacağını belirten Göral, şunları kaydetti:

Göral, tüm bu tedbirlerle birlikte dünyada bazı örneklerini gördükleri uçuş öncesi hızlı tanı kitlerinin kullanılmasının da Sağlık Bakanlığı veya kural koyucu diğer uluslararası kurumların liderliğinde söz konusu olabileceğini belirtti.

– “Online işlemleri tercih edin”

Yolculara bu süreçte online işlemleri daha fazla kullanmalarını öneren Göral, sözlerini şöyle tamamladı: