Sağlık Bakanı’ndan Güzel Haber Geldi. İyileşen Sayımız Artıyor!

Sıkı tedbirlerin ardından beklenen sonuçlar alınmaya başlandı. Halkı sürekli tedbirlere uyun diye uyaran yetkililer, sonunda istediklerine tam olarak kavuşamasalar da beklenen sonuçlar gelmeye başladı. Bugün, iyileşen hasta sayımız, yeni hasta sayısından daha fazla.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 28 Eylül korona virüs tablosunu açıkladı. Bin 412 yeni hasta kayıtlara geçerken, 65 kişi yaşamını yitirdi.

İyileşen hasta sayısı bin 422 kişi olurken, bugüne kadar iyileşen hasta sayısının toplamı 277.052’ye yükseldi.

Bakandan Çağrı, “Tedbirlere uyalım”

Sağlık Bakanı Koca, ”Bugün uzun bir aradan sonra ilk defa günlük iyileşen hasta sayımız yeni hasta sayımızdan fazla. Bugün tespit edilen 1.412 yeni hasta var. Tedbirlerin netice verdiğinden eminiz. Virüsü yenene kadar birlikte mücadele edelim, tedbirlere birlikte uyalım” dedi.

Kontroller Sıkılaşıyor Bileklikler Geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, karantina ihlallerini önlemek için korona virüsü testi pozitif çıkanlara elektronik bileklik takılacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla mücadeleyi duyarsız vatandaşların sekteye uğrattığını söyleyerek, “Her defasında ağır hastaya dikkat çekiyorum. Ama vatandaş vakaya takılmış” dedi. Ölümlerin hâlâ yüzde 88-90’ının 60 yaş üstü vatandaşlarda görüldüğünü belirtti. “Ne yapacaksınız?” sorusuna ise yeni bir uygulama ile yanıt verdi.

Biri Bilekte Biri Evde

Buna göre pozitif olup evinde karantinada kalması gerekirken dışarı çıkanlara yönelik yeni bir uygulama başlatılacak. Bileklik uygulaması yapılacak. Ancak bunun için iki farklı model var. İlki pozitif olan ve evinde karantinada kalması gereken her kişiye bileklik takılması ve olması gereken yerden ayrıldığında merkezdeki alarmın çalması. İkinci model yine aynı mantıkla çalışıyor, ancak eve bir cihaz konuluyor, kişiyi bu cihaz takibe alıyor. Bakan Koca, bu iki projeden hangisinin hayata geçirileceği üzerinde çalışıldığı ifade etti.