Sağlık Bakanlığı, ‘Yerinde Karar’ Dönemi Başlatıyor

Sağlık Bakanlığı, yarından itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlama kararı aldı. “Yerinde Karar” adı verilen korona virüsle mücadelede yeni dönemde mutasyonların kısıtlamalarla ilgili takvimi etkileyecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısından sonra yarından itibaren yeni döneme geçiş yapılacağını ve “Yerinde Karar” adını verdikleri dönemin getireceği değişiklikleri açıkladı.

Yarın başlayacak yeni dönemde il bazında ‘7 günlük vaka’ sayılarının ortalaması, canlı olarak yayınlanacak. Böylelikle, il hıfzıssıhha kurulları bölgesel bazda yeni tedbirleri veya gevşetme kararlarını hayata geçirebilecek. Vakası azalan iller için ödül niteliği taşıyan tedbir gevşetmeleri arasında kapalı olan topluma açık mekanların yeni tedbirlerle birlikte yeniden açılması da yer alıyor.

Yerinde Karar uygulamasında amaç nedir?

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Yerinde Karar” döneminin amaç ve işleyişlerine dair bilgi verdi.

Sağlık Bakanlığı’nın yarından itibaren başlayacak “Yerinde Karar” dönemiyle illerin bölgesel değerlendirmede bulunacağını, Mart ayından itibaren il ve ilçelere özel kararlar alınabileceğini açıkladı.

Prof. Dr. İlhan bu dönem hakkında “Korona virüsün ülkelerimizin farklı illerinde hatta bazı illerde, ilçeler düzeyinde farklı yoğunlukta olması nedeniyle kısıtlamaların okullar dahil toplumsal hayatı korona virüsün ildeki sayısına göre değerlendirmesi üzerine kurulu bir yaklaşım. Hız ya da bir orana göre yapılacaktır. İl başına yüz binde ya da milyonda vaka üzerinden bir hesaplama yapılacak. Her il kendi özelliğiyle değerlendirilecek. İllerdeki hastalık yüküne göre önlemler değişebilecek. Yerinde Karar uygulaması ile önlemler farklılık gösterecek. Bir haftalık hesaplamalar dahilinde bu yaklaşımlar yapılacak.” sözlerini kullandı.

Prof. Dr. İlhan, ‘Yerinde Karar’ın amacını açıklarken vakaların az olduğu yerlerde normal hayata dönüş adımları olarak yorumlanması gerektiğini belirtirken “Sadece iller düzeyinde vatandaşın biraz daha rahatlaması ve esnafı desteklemek amacıyla yapılan bir yaklaşım” sözlerini kullandı.

İşletmeler açılabilir

Herkesin merakla beklediği işletmelerin açılması sorusuna Prof. Dr. İlhan açılmaların vakaların az olduğu yerlerde söz konusu olabileceğini aktardı.

Prof. Dr. İlhan, “Okullar ve işletmelerde kısıtlamalar azaltılabilir. AVM giriş çıkış saatleri de belki buna göre düzenlenebilir. Riskin az olduğu yerlerden başlayarak kısıtlamaların giderek azaltılması yaklaşımı olarak düşünülebilir.” sözlerini kullandı.

Aşı olsanız bile rehavete kapılmayın

Prof. Dr. İlhan ayrıca korona virüs aşısı olanlara da rehavete kapılmama uyarısında bulundu. Dr. İlhan, “Sosyal mesafeye ve maske kurallarına uyulmaya devam edilmeli. Hep söylüyoruz ülkemizde vaka sayısı 0 olmadan, hastanelerdeki hastaların tamamı taburcu olmadan önlemler gevşetilmemeli. Kurallara uymadığımız takdirde rakamlar yukarı giderse, çok toplu bir kapatma yine gelebilir.” uyarısında bulundu.