Sahte Alkolden Ölenler 32 Kişi Oldu

Sahte içki kabusu şehir şehir geziyor. Düşük maliyeti nedeniyle etil alkol yerine metil alkol kullanılarak üretilen sahte içki nedeniyle 32 kişi hayatını kaybetti. Kırıkkale, İzmir, Mersin, Muğla ve İstanbul’da sahte alkolden ölenlerin yanı sıra tedavi edilenlerden 8 kişinin hayati tehlikesi olduğu bildirildi.

Her Geçen Gün Artıyor

Kırıkkale’de 7, İzmir’de 17 kişinin sahte içki tüketiminden ölmesi sonrası Mersin, İstanbul, Muğla’dan zehirlenme haberleri geldi. Mersin’de 5, İstanbul’da 1, Muğla’da 2 kişi öldü. Geçen cumadan bu yana Kırıkkale, İzmir, Mersin, İstanbul ve Muğla’da sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı 32’ye yükseldi.

İzmir’in çeşitli ilçelerinde sahte içki içtikleri iddia edilen çok sayıda kişi, mide bulantısı ve görme kaybı şikayetleriyle rahatsızlanarak hastanelere kaldırılmıştı. Urla ve Ödemiş ilçelerinde de dört kişi daha sahte içkiden hayatını kaybetti. İzmir’de sahte alkol yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e çıktı, 20 kişinin ise tedavisi sürüyor.

Kırıkkale’de de geçen cuma günü sahte içkiden zehirlenen 11 kişiden yedisi hayatını kaybetmişti.

Bir zehirlenme haberi de Mersin’den geldi. Mersin’de sahte içki içtiği belirlenen beş kişi yaşamını yitirdiği, hayati tehlikesi devam eden sekiz kişinin ise çeşitli hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde tedavi gördüğü öğrenildi. Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre olayla ilgili gözaltına alınan dört zanlıdan üçü tutuklandı.

Etil ve Metil Alkol Nedir?

Alkollü içkilerin üretiminde etil alkol kullanılıyor. Ancak piyasada etil alkolün de sahtesinin bulunabildiğini unutmamak gerekiyor. Sahte alkol üretiminde kullanılan metil alkol ise çok ucuz olduğu için merdiven altı üretim yapılan yerlerin sıklıkla tercih ettiği bir bileşen. Kimyasal ürünlerde, endüstride kullanılıyor. Sahte içki zehirlenmelerine neden olan metil alkol; cilalamada, boya maddelerinde, parfümlerde, yağ sökücü gibi kimyasal temizlik ürünlerinde kullanılan ve insanlar için son derece zehirli olan bir madde. Gıda maddelerinin üretiminde kullanılması yasak. Sahtekârlar metil alkolü normal alkolün içine katıyor. Böylece tüketici gerçek alkolle sahte alkolün tadını ayırt edemediğinden zehirlenme yaşanıyor.

İçkiden Emin Değilseniz BÜİS’i Sorgulayabilirsiniz

BÜİS Nedir? 

Orijinal ürünlerin üzerinde 14 basamaklı bir kod numarası bulunmaktadır. Bandrollerin üzerinde yer alan 14 basamaklı kod numarası www.buis.com.tr adresinden veya 2847 numaralı telefona SMS ile gönderilerek veya Gelir İdaresi Başkanlığı’nın akıllı telefon kare kod doğrulama aplikasyonu üzerinden kontrol edilebilir.