Sahte İçki Can Almaya Devam Ediyor

Korona virüs hızlı bir şekilde can almaya devam ederken, Türkiye’nin çeşitli illerinden sahte içki ölüm haberleri gelmeye başladı. Geçtiğimiz hafta birdenbire başlayan ölüm haberlerine bugün Tekirdağ’dan bir ölüm haberi daha geldi. Böylece geçen cumadan beri sahte içkiden ölenlerin sayısı 51’e yükseldi.

Geçen cuma gününden beri Türkiye’nin pek çok kentinde ölümlere yol açan sahte içki kabusu sürüyor. Tekirdağ’da bir kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 51’e yükseldi.

Türkiye’de 9 Ekim’den bu yana 51 kişinin ölümüne neden olan sahte içki vakalarıyla ilgili 18 ilde yürütülen operasyonlarda 227 şüpheli yakalandı, 60 zanlı tutuklandı ve tonlarca sahte içki ile etil alkol ele geçirildi.

Kırıkkale, İzmir, Mersin, İstanbul, Muğla, Aydın, Trabzon, Zonguldak’tan sonra Tekirdağ’dan bir ölüm haberi geldi. Tekirdağ’da sahte içkinden zehirlenen 55 yaşındaki Burhan A. kaldırıldığı hastanede can verdi.

Sahte içkinin belirtisinin çıkması 30 saat sürebiliyor, karaciğer iflas ediyor, ardından körlük başlayabiliyor. Kişinin karaciğer fonksiyonlarının bozulması ölüme sebebiyet verebiliyor.

2019 resmi kayıtlarına göre, 228 kişi “metil alkol zehirlenmesi” sonucu hayatını kaybetti.