Sakarya’da Havai Fişek Fabrikası Faciasının Davası Yarın Başlıyor

Sakarya’da geçtiğimiz Temmuz ayında 7 kişinin ölümüne, 127 kişinin de yaralanmasına neden olan havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin dava yarın başlıyor. Sanık konumundaki 7 kişi, 22 yıl 6’şar aya kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Patlamadan yaralı kurtulan fabrika çalışanı Gülizar Erdoğan, “Patlayacağız, patlayacağız diye hep uyarısını verdik. Biz işçiydik, onlar kimyagerdi, müdürdü. Sakalımız olmadığından sözümüz geçmedi” dedi. Yani tehlike göz göre göre “ben geliyorum” dedi. Ekmek parasını peşinde olan işçiler de her şeye rağmen burada, bu ölümle burun buruna çalışmaya devam etti.

3 Temmuz 2020’de Sakarya Hendek’te onlarca işçinin çalıştığı bu havai fişek fabrikasında mesai başlamış, işçiler harıl harıl çalışmaya koyulmuştu. Ancak saatler 11.00’i gösterdiğinde ortalık toz dumana karıştı. İlk olarak fabrikanın metrelerce ötesinden bu görüntülerle gösterdi kendini. Yangına dönüşen patlama, 4 saatte kontrol altına alındı. Ancak 7 kişi hayatını kaybetti, 127 kişi de yaralandı. Patlama günlerce konuşulmuş, sebepleri üzerine bir çok iddia atılmıştı.

Bu süreç içinde hazırlanan bilirkişi raporunda, depolarda açıklık bulunmadığı ve güvenlik mesafelerinin yasal değerlere uymadığı kaydedilmişti. Tamamlanan iddianamede ise fabrikada kaçak barut üretimi yapıldığı, yasal sınırın üstü miktarlarda patlayıcı depolandığı, kullanılan binaların bir kısmının ise ruhsatsız olduğu belirtilmişti. Yani o fabrikada neredeyse her şey mevzuata aykırıydı.

O facianın ardından başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 5’i tutuklu 7 şüpheli hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bu nedenle hem hayatını kaybedenlerin yakınları hem de yaralanan işçiler, davanın ilk duruşmasını merakla bekliyor.