Salgın Rekor Üstüne Rekor Kırıyor

Dünya Sağlık Örgütü dünya genelinde haftalık vaka sayısının 1 milyon 998 bin 897’ne ulaşarak bir rekor kırıldığını duyurdu. Her hafta küresel çapta hazırladığı raporu yayımlayan Dünya Sağlık Örgütünün bu haftaki verileri bir hayli korkutucu. En yüksek seviyeye ulaşan rakamlar uzmanlar tarafından endişeyle karşılanıyor. Amerika’da vaka sayıları düşerken Avrupa’da hızla artıyor.

Dünya 2019’un son ayından beri korona virüs salgınıyla baş etmeye alışıyor. Bir yandan tedavilerdeki umut verici gelişmeler yaşanırken, üst üste virüs dalgaları korku yaratmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgınla ilgili küresel çapta hazırladığı haftalık raporunu açıkladı ve acı bir rekor haberi geldi. Örgüt, küresel olarak 1 milyon 998 bin 897 vakayla haftalık en yüksek seviyenin görüldüğünü duyurdu.

Guardian’ın aktardığı rapora göre, ikinci dalga paniğinin yaşanmaya başladığı dönemde yeni vakalar rekor kırdı. Bu bir önceki haftaya kıyasla yüzde 6’lık bir artış yaşandığını ortaya koydu. Raporda Amerika kıtasındaki artış yüzde 10, Avrupa’daki artış ise yüzde 11 olarak gösterildi.

Avrupa’da Yüzde 27 Artış Var

Vakaların aksine ölüm oranları ise bir önceki haftaya göre yüzde 10 düşüş gösterdi. Buna göre yedi günde 36 bin 764 kişi hayatını kaybetti. Can kayıplarının yüzde 52’si Amerika kıtasında, yüzde 25’i Güneydoğu Asya’da, yüzde 11’i de Avrupa’da meydana geldi. Amerika kıtasında ölüm oranları yüzde 22 düşerken, Avrupa’da yüzde 27 artması dikkat çekti.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin açıkladığı son rakamlara göre dünya genelindeki toplam vaka sayısı 31 milyon 130 bin 735, ölü sayısı ise 959 bin 123 olarak kayıtlara geçti.