Satış Rekorları Kıran Oyun, Şimdi İade Rekorları Kırıyor

Yıllardır beklenen, çıkışıyla anlık satış rekorları kıran video oyunu Cyberpunk 2077, platformlarda başarısız olunca anlık iade rekorunu kırdı. GitHyp tarafından paylaşılan verilere göre her 5 bilgisayar oyuncusundan 1’i oyundan memnun kalmayıp ya iade etti ya da oynamayı bıraktı.

Witcher 3 ile birlikte geliştirilmeye başlanan ve Witcher 3’ün başarısından sonra beklentileri artan video oyunu Cyberpunk 2077, pandemi nedeniyle 2 kez ertelenmesinin ardından 17 farklı platforma 10 Aralık’ta çıkış yapmıştı.

Oyunun çıkış yapmadan önceki süreçte ön siparişe açılan oyun önce ön sipariş rekoru, çıkış yaptıktan sonra 13 milyon bilgisayar versiyonunun satışıyla anlık satış rekorları kırdı. Oyunun çıkışından bu yana 1 ay geçmesine rağmen oyunda düzelme göremeyen oyuncular, Cyberpunk 2077’yi iade etmeye başladı. Hatta bazı platform sağlayıcıları oyunu mağazasından çıkarmak zorunda bile kaldı. İade edemeyen oyuncular oyunu bırakırken yeni bir rekora daha imza atıldı.

GitHyp tarafından aktarılan verilere göre Cyberpunk 2077, aralık ayındaki “gürültülü” çıkışından bu yana Bilgisayar platformunda aktif oyuncularının %79’unu kaybederek yeni rekora imza attı. Piyasaya çıktığı ilk günlerde 1 milyonun üzerinde eş zamanlı oyuncu sayısına sahip olan Cyberpunk 2077’nin aktif oyuncu sayısı, bilgisayar’da an itibarıyla 200 bin seviyelerine kadar düşmüş durumda.

Tek oyunculu, hikaye tabanlı bir oyunun, belli bir süre sonra oyuncu tabanını kaybetmesi doğal bir durum. Hikaye bittiği için oynamayı bırakan kişilerin olması oyun dünyasında oldukça normal karşılanan bir durum. Ancak Cyberpunk 2077 gibi uzun soluklu ve çıkar çıkmaz milyonlarca satan bir oyunun bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir oyuncu kitlesini kaybetmesi, pek de normal bir durum değil. Çünkü aynı şirketin oyuncular tarafından sevilen oyunu Witcher 3, çıkış yaptıktan 3 ay sonra oyuncu kaybetmeye başlamıştı.