Sevilen Çocuk Dizisi Caillou 20 Yılın Ardından Final Yapıyor

Türkiye’de “Kayu” adıyla bilinen dünyada çocukların severek izlediği çizgi film dizisi Caillou, 20 yıllık ekran serüvenine yapımcısı PBS’nin iptal kararıyla final yaptı. Ayrıca PBS, bu finalin yeni şeylere merhaba denmek için yapıldığını açıkladı.

üzgün hissediyorum

İlk olarak 1997 yılında Kanada’da Fransızca olarak yayınlanan, 2000 yılında İngilizce dilinde Amerika ve dünya çapında yayınlanan çizgi film Caillou, 20. yılında final kararı aldı. Programın yapımcısı olan Public Broadcasting Service (PBS), sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 20 yıllık maceranın sona erdiğini, ancak bunun yeni şeylere merhaba demek için olduğunu söylüyor.

Türkiye’de Kayu olarak bilinen çizgi film Türkiye’de ilk olarak 2007 yılında yayınlandı. Dünya üzerinde birçok kanalda yayınlanan dizi, çoğu gençlerin çocukluklarında büyük yer kapladı. Yeni bölümlerin yayınlanmayacak olması çocukları üzecek olmasının yanı sıra yapımcı PBS, çizgi film unutulana kadarki süreçte Caillou hayranlarının ebeveynlerine çok iş düştüğünü söylüyor.

Çocukların Caillou’yu çok sevdiklerinin farkında olduklarını söyleyen yetkililer, Caillou’nun seyircileriyle duygusal bir bağ kurduğunu söylediler. PBS’ye göre bir televizyon dizisinin sona ermesi için ağlamak çok aptalca görünüyor olsa da böyle bir şey gerçekten var ve hatta bilimsel çalışmalarla da destekleniyor.

Yayıncı kuruluşun yaptığı açıklamalara göre dizi karakterleriyle duygusal bağ kurulmasına, parasosyal ilişkiler deniyor. İnsanlar, gerçek hayattaki ilişkilerinin aynısını, bir dizi karakteriyle de yaşayabiliyorlar. İşte bu yüzden Caillou’nun emekliye ayrılışı, özellikle de küçük çocuklar için travmalara yol açabilir. Bu konuda yapılması gerekenlerden bahseden şirket, ailelerin çocuklarıyla iletişim halinde olmaları, empati kurmaları, dizinin bitişinin iyi yanlarına odaklanılması gerektiğini söylüyor.

Final kararının ardından sosyal medyada, diziyi izlemeyen veya sevmeyen kitle, kararın geç verildiğini savunurken, diziyi seven kitlenin çocuklara ve çocukluklarına yapılmış bir kıyım olduğunu ve üzgün olduklarını yazdılar.