SGK Paraları İade Ediyor!

SGK’lı olup da emekli olmak için uzun yıllar boyunca çalışmış, emek vermiş ancak bir türlü emekli olamayan kişiler, ödenen primlere ne olacağını merak ediyor. Bu sorular kapsamında SGK birçok kişiyi ilgilendiren bir gelişmeye imza atarak, emekli olamayacakların birikimlerini geri ödeme kararı aldı.

SGK’ya Dilekçe Yazmak Yeterli

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren önemli bir gelişmeye imza atıldı. Emekli olamayan vatandaşlar için sevindiren haber geldi. Emekli olamayanlar SGK’dan paralarını geri alabilecek. Emeklilik yaşını doldurmuş fakat yeterli prim günü olmayan kişilerin, emekli olamadıkları için paralarını geri alma hakları bulunuyor. Başvuruda bulunmak için SGK’ya dilekçe yazmak yeterli.

Emekli olmak için uzun yıllar boyunca çalışmış emek vermiş ancak bir türlü emekli olamayan kişiler, ödenen primlere ne olacağını merak ediyor. Emekliliği gerçekleşmeyen kişiler, SGK’dan ödedikleri primleri geri alabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptığı duyuruya göre emekliliğe hak kazanamayan kişiler, ödedikleri primleri toplu bir şekilde geri alabilecek.

Ödemeler Nasıl Alınacak?

Milliyet Gaztesi’nde yer alan habere göre, emekliliğe hak kazanamayan pek çok kişiye, hizmet borçlanması ile de emekliliğe hak kazanamıyorsa ödedikleri primleri toplu olarak geri alma hakkı sunuluyor. Toplu prim iadesi almak isteyen vatandaşların resmî olarak başvuruda bulunması gerekiyor. Prim iadesi almak üzere başvuruda bulunacak olan kişilerin SGK’ya bağlı olarak hizmet akdine bağlı 4A veya kendi hesabına ya da ismine bağlı 4B sigortalılık statüsünde çalışmıyor olması gerekiyor.

Ayrıca, 4A, 4B ve 1 Ekim 2008 tarihinden sonra 4C kollarından birinde çalışan kişilerin emeklilik için gerekli olan yaş ve hizmet sürelerinin tamamlanmış olması gerekiyor. Bu hizmet süresi kadınlar için 20 yıl, erkekler için de 25 yıl olarak belirlenmiştir. Birden fazla işte çalışan kişilerin atına yapılan toplam prim ödemelerinin asgari ücretin 7.5 katında olması halinde aradaki fark iade ediliyor. Tavan olarak belirlenen tutarı aşan kişilerin primlerini geri alabilmeleri için başvurularını dilekçe ile yapması ise şart.

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Sosyal Güvenlik Kurumundan toplu prim ödemesini alabilmek için resmî bir başvuru yapılması şart. Başvuru yapılmadığı durumda ödeme yapılması mümkün değil. Kişiler prim ödemelerini alabilmek için ikametlerinin bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Kurumu ilçe merkezlerine dilekçe yazarak başvuruda bulunabilecekler.

Toptan ödeme alan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında yeniden sigortalı olarak işe başlaması durumunda ihya sistemi devreye giriyor. Ödeme alan vatandaşların emekliliğe hak kazanması için ödeme aldıkları prim miktarı kadar yeniden yatırmaları durumunda emekli olmaya hak kazanmaları mümkün olacak. Bu sayede pek çok kişi emekli olamasa bile ödediği primleri toplu olarak alabilecek.