Sigara Krizi Nedir

Sigara Krizi Nedir Bıraktıktan Sonra Ne Kadar Canımız Sigara İstemekte

O büyük gün geldi ve siz de sigaraya elveda demeye hazırlandınız. Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde, aklınızdan geçen ilk şeylerden birisi muhtemelen sigara kriziyle nasıl mücadele edeceğiniz olmuştur. Bu düşünce için iyi bir dayanak ta bulabilirsiniz. Nikotin dünya üzerinde en çok bağımlılık oluşturan bir maddedir. Uyuşturuculardan bile daha fazla bağımlılık oluşturabilir. Genellikle nikotin için kimyasal bir bağımlılık yerine psikolojik bağımlılık oluşmaktadır. Bunun sebebi ise edinilen stres ile sigarayı bahane ederek rahatlatıcı görmekten geçer.

Eskiden olsa sigara bırakmak oldukça zor diyebilirdik fakat günümüzde sigarayı bırakmak oldukça kolay olmaktadır. Krizler, sigarayı bırakmanın önünde size engel olacağı için kendinize güveniniz kırılıyor olabilir. Sigarayı bırakmaya çalıştığınızda karşılaşılacak ilk ve sert sorun olarak nikotin bağımlılığını verebiliriz. Son sigaradan yaklaşık 15-20 dakika sonra kanda bulunan nikotin azalacağı için nikotin krizi yani sigara krizi baş gösterir. 40-60 dakikaya doğru ise beyinde nikotin kalmaz. Zaten çoğu insan da sigarasız en fazla 1 saat kalabildiğini bildirmiştir.

Sigarayı bıraktığımızda oluşan kriz ve belirtiler günden güne sürekli artar. Çünkü canınız nikotin istemektedir. İlk 3 gün boyunca nikotin ihtiyacı artar ve 2. Haftadan sonra stabil bir hale gelir.

Nikotinin olmaması sonucunda ise yoğun sigara isteği, endişe, rahatsızlık, baş ağrısı, mide bulantısı, uyuma ve konsantrasyon zorluğu, iştah artışları gibi durumlar oluşmaktadır.

Psikolojik olarak ise çoğunlukla insanlar başarısız olmaktadır. Sigaraya duygusal bir bağlılık duyulmaktadır. Genç insanların çoğu da baskılar ve stres sonucu sigarayla tanışmış oluyor. Sigara, gençler için bir hava atma, rahatlatma yapması ve yakışması, olgun birisi olarak göstermesi sonucu içiliyordu. Zaman geçtikçe de sigaranın zararları ortaya çıkmaktadır. Sigara beyninizi rahatlatıyormuş gibi görünse de aslında geleceğinizden rahatlığınızı çalmaktadır. Bir çok insan, psikolojik bağımlılığı nikotinden daha da zor geçirilen bağımlılık olduğunu düşünür. Kimyasal bağımlılıkla kendimizi engelleyerek baş edebiliriz. Ancak sigarayı kötü anlarınızda aramanız yine de içten içe sizin aklınıza gelebilmektedir. Özellikle de depresyon ve yoğun stresli bir hayata sahipseniz bu durum daha da zorlaşacak ama kendinize inancınız tam ise kesinlikle sigarayı bırakabilirsiniz. Yeter ki kendinize güveniniz tam olsun ve ben bunu yapabilirim diyebilin!