Sınavda Dikkat Kaynaklı Hataları Azaltın

Sınavda Dikkat Kaynaklı Hataları Azaltın

Sınavda Dikkat Kaynaklı Hataları Azaltın LYS ve YGS için günler hızla azalıyor. Üniversite sınavlarına hazırlanan 12. Sınıf öğrencileri ve aileleri oldukça heyecanlı olabiliyor. Bu sınavlar çocuğunuzun geleceğinin şekillenmesini sağlayacak sınavlardır. Sınavlarda öğrencilerin çeşitli nedenler ile dikkatleri dağılabiliyor, bu da sınavlarda hata yapma risklerini artırıyor. Sınavlarda dikkat kaynaklı hataların önüne geçmek ise mümkün.

Sınavlarda bilginizin yanında hızınızın, stresinizin, kaygı ve heyecanınızın da sınandığını bilmelisiniz. Sınavlarda dikkat dağınıklığı kaynaklı hataların önüne geçmek için sınav senaryolarıyla öneriler verelim.

Sınav esnasında heyecanlanıyorsanız ve heyecan belirtileri görüyorsanız, sınav başında bu belirtilerin olabileceğini aklınızdan çıkartmayın. Bu heyecan sizin için faydalıdır. Sınavda daha çok odaklanmanıza neden olur.

Yanınızda bulunan bireyler ile ilgilenmeyin. Kaçıncı soruda, bitirmiş mi gibi meraklarınıza aldırmayın. Unutmayın, hepsi sizin rakibiniz. Belki de o kişiler soruları atlayarak yapıyordur değil mi? Bu yüzden kendi sorularınıza odaklanın.

Aşırı gerginleşiyorsanız geriye yaslanın ve nefes egzersizleri yapın. Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan nefesinizi verin.

Sınavı süresinden önce bitirirseniz çıkmamalısınız. Sorularınızı tekrar tekrar kontrol edin. Böylece hatalarınızı bulabilir ve düzeltebilirsiniz.

Sınavlarda paragraf soruları bedava sorulardır. Bedava dedik, çünkü sorunun cevabı paragrafta gizlidir. İyice anlayarak paragrafları okumanız ve cevaplamanız size artı puan kazandırır. Paragraflar ne kadar uzunsa sorunun basitliği o kadar kolay olacaktır.

Sınavda kolay ve zor soru ayrımı yapmayın. Kolay sorular, aşırı hata yapılan sorulardır. Bu nedenle tüm sorulara aynı özeni göstererek okuyun ve cevaplayın. Ayrıca sınavda en başarılı olduğunuz alandan başlamanız, kendinize olan güveninizin artmasına da yardımcı olacaktır.

Ailelere de burada önemli görev düşüyor. Her ailenin çocuğuna karşı tutumu farklı olmakla birlikte öğrencilerin başarısı ve başarısızlığına da tepkiler değişken olabiliyor. Kimi daha ılımlı ve olumlu yaklaşırken kimi de daha saldırgan bir tutum gösterebiliyor. Sınav öncesinde aileler çocuklarını desteklemelidir. Çocuğunuz hakkında endişeleriniz varsa bu endişeler çocuğa da yansımaktadır. Beklentilerde hayalperest olunmaması gerekir. Gerçekçi beklentiler üzerine bir temel kurmanız hem ailelerin hem de çocukların mutluluğu için yadsınamaz bir gerçek. Bu dönemde çocuklara karşı anlayış ve destekleyici de olunması gerekmektedir. Tüm bunlar birleştiğinde ve çocuğunuz gerçekten çalıştıysa sınavlardan düşük puan alması neredeyse imkansız olacaktır.

Sınavda Dikkat Kaynaklı Hataları Azaltın