SMS Yoluyla Tüm Bilgileri Çalan Virüs Tespit Edildi

Aydın İl Jandarma Komutanlığı, ‘Devlet Yardımı’ açıklamasıyla gönderilen kısa mesajlarda yer alan bağlantının tıklanması halinde telefon rehberini, banka hesap numaralarını, kişisel verileri ve telefonun kontrolünü ele geçirebilen virüs tespit etti. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün başarılı operasyonuyla yazılım imha edildi.

Sözcü’nün haberine göre Aydın İl Jandarma Komutanlığı, 2 bin lira devlet yardımı verme vaadiyle kişisel bilgiler ve banka hesabındaki parayı çalmayı amaçlayan zararlı yazılım tespit etti.

Android telefonları hedef alan bu yazılım, Aydın İl Jandarma Komutanlığı, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kapatıldı ve yayılarak bir çok insanı etkilemesi önlendi. Gönderilen SMS’ten “Devlet_Yardm_2000tl.apk” dosyasını açıp kuran kişilerin telefon rehberindeki herkese anında aynı mesajı gönderen ve o telefonları da ele geçiren yazılım başarıyla imha edildi.

Tersine mühendislik yöntemiyle kaynak kodları bulundu

Jandarma ekipleri dolandırıcılık amacıyla özel olarak tasarlanmış uygulamayı tersine mühendislik yöntemleriyle açtı.

Ulaştıkları kaynak kodları üzerinde yaptıkları incelemede, kişisel verileri ele geçirme, bankacılık işlemlerinde kullanılan bilgilere ulaşabilme, telefon rehberini ele geçirerek kullanma, SMS gönderme, cihaz kilidini kaldırma, uygulamayı internete bağlı tutma, cihaz açıldığında otomatik başlatma, Network durumunu değiştirme gibi amaçlarla tasarlanan geniş yetki içerikli yazılım kodlarına ulaşıldı.