Sosyal Medya Fenomeni Motorcu Kadın, 50 Yaşında Erkek Çıktı

Japonya’da sosyal medya fenomeni haline gelen kadın motorcunun 50 yaşında bir erkek olduğu paylaştığı bir fotoğraf sonucu ortaya çıktı. Ülkede yeni yeni fenomen olmaya başlayan kadının yüzbinlerce takipçisi vardı.

Japonya’da motorlara ilgi duyan Azusaga Kuyuki takma adını kullanan ve kimliği bilinmeyen genç kadının hesabı ülkede ilgiyle karşılanmaya başlamıştı. Ancak geçtiğimiz ay paylaşılan bir fotoğraf insanları şüpheye düşürdü. “İşlemeleri bitirmeden önceki aydınlatmam” notuyla paylaşılan motor fotoğrafını dikkatle inceleyen bir grup kullanıcı, motordaki aynanın yansımasında orta yaşlı bir adam görüldüğünü fark etti.

Bu iddiaların ardından araştırmaya çıkan Japon magazin programı, gerçeği ortaya çıkardı. Program sunucusu, canlı yayında sürücüyü takip ederek yanına yaklaşıp kaskını çıkarmasını istedi. Sürücünün kaskını çıkarmasıyla programdaki herkes şaşkına döndü. Adının Zonggu olduğu öğrenilen motorcu, FaceApp adlı fotoğraf düzenleme ve yüz değiştirme programı kullandığını söyledi.

Fotoğraflarında kol ve vücut hatlarıyla uzun zamandır açık veren kişi, olayın ortaya çıkmasıyla sosyal medyada alay konusu oldu.

FaceApp programıyla fotoğrafa gençleştirme ve cinsiyet değiştirme efektleri atılarak farklı görünüm sağlanabiliyor. Bu tarz uygulamalar insan yüzü kullandığı için bir taraftan da gizlilik tartışmalarını beraberinde getiriyor.