Sosyal Medya Günlükleri

Bahar Ceren Toksöz / ceren@haberinizi.com

Sosyal medya dipsiz kuyu. Doğru bilgiye kolayca ulaştığımız ama bir o kadar da yanıltıcı bilginin kol gezdiği mecra. Ve bir o kadar sosyopatın mekanı.

Taciz mesajları, tehditler, normal hayatında olamadığı insan olmaya çalışmalar.

Hemen her gün bir kadının yardım çığlığı yükseliyor sayfalar arasında. Taciz ya da tehdit aldığını söyleyerek mesajlar ifşa ediliyor. Savcılık yayınlanan mesajlara ve gerçekliğine göre inceleme başlatıyor. Çoğu takipsizlik alsa da minik bir caydırıcılığı olduğunu düşünüyorum. Benim başıma gelmez demeyin ortalık manyak kaynıyor. En ünlüsünden, en garibanına salça olan o kadar psikolojisi bozuk insan var ki. Cinselliği hayat merkezi yapmış erkekler yanı sıra onları bu konuda resmen kışkırtan kadınlar var.

Gerçek hayatta bir şey olamayan sosyal medyada şövalyelik peşinde.

Neyse konu şu ki, eğer sosyal medyada sizi rahatsız eden biri varsa ifşa etmekten korkmayın. Bu rezil insanlara hadlerini bildirin. Uğraşırım diyorsanız suç duyurusunda bulunun. Böyle davranarak bunları azaltabilir miyiz ama her geçen gün arttıkları aşikar.

Beyler, sosyal medyada sizin arkadaşlık isteğinizi kabul eden her kadın aranıyor değil. Günümüz gereği sanal ortamda arkadaşlıklar kurmak gayet normalken, hala bu kafada olmanız sizce de garip değil mi?

Sokakta, işyerinde, arkadaş ya da akraba ortamında tanıştığınız diğer kadınlar nasıl aranmıyorsa, sosyal medyadaki birçok kadında aynı. Niyeti farklı olan illaki vardır ancak herkese aynı davranmasanız. Sizi istemeyeni zorlamasanız. Attığınız cinsel içerikli mesajlar sizi daha itici yapıyor artık bunu anlasanız. Kadın isterse konuyu zaten oraya getirir. Kadın isterse zaten size gelir. İğrençliğin lüzumu yok. Erkeksiniz diye her şeyi yapabileceğinizi artık düşünmeseniz.

Sanırım ben durumlardan çok şikayetçiyim. Yoksa bu köşedeki amaç komik paylaşımlardı. Ama her gün bunlarla ilgili şeyler okuyunca sinir sistemim artık kaldırmıyor.

Ayrıca eş bulma siteleri var, istediğiniz gibi bir arkadaş edinmek için çeşitli uygulamalar, sayfalar var. Normal sayfaları normal insanlara bıraksalar olmaz mı? Kimin ne istediği beni ilgilendirmiyor. Herkesin kendi özeli. Ama istemeyenin özeline böyle fütursuzca girmeseler. Herkesi aynı kefeye koymasalar ve yem atmasalar. Olacağı varsa olur zaten.

Yine sinirlendim, kafam dağıldı. Yazı biraz uçtu gitti galiba. Söz bir daha ki sefere köşemi amacına uygun bir yazıyla süsleyeceğim. Tacizsiz günler diliyorum!