Sosyal Medyada Büyük İlgi Gören Sosyal Deney, “Kurgu” Çıktı

Sosyal medyada ses getiren, Bağcılar’da sokakta satış yapan çocuğun “Açım” diyen kişiye para verdiği ve daha sonra Youtuber’ın çocuğa yardım ettiği videonun kurgu olduğu ortaya çıktı. Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, “Videoyu çeken kişi hakkında yasal işlem başlatılacak” dedi.

Sosyal medyada çok konuşulan ve izleyenlerin küçük çocuğa yardım edilmesi için çağrıda bulunduğu sosyal deney videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. Videoda Bağcılar’da su sattığı iddia edilen 8 yaşındaki M. B. C., yanına gelip sohbet eden ve “Açım ve param yok. Kazandığın paranı bana verebilir misin?” diyen kişiye 10 lira vermişti. Deneyi yapan kişi ile çocuk arasındaki diyalog, kullanıcıları yardım için harekete geçirmişti. Videoyu inceleyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube ekipleri, yaptıkları çalışma sonucu videonun aslında kurgu olduğunu ortaya çıkardı.

Videoyu çeken kişiyle ilgili yasal işlemleri başlatacağız

Çocuk ve ailesiyle bir araya gelen Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, “Bunu izleyince ailenin pandemide işsiz kaldığını ve M. B.’nin su sattığına dair algı oluşturuldu. Ancak biz olayı araştırdığımızda ve aileyle görüştüğümüzde böyle bir şeyin olmadığını öğrendik. Fariz isimli Youtuber kişinin de bunu kurgusal olarak yaptığını öğrendik. İşin doğrusu hepimiz üzüldük. Bu yaşta bir çocuğun sadece bu amaçla kullanılması da doğru değil.  Biz de devlet olarak da özellikle bu pandemi sürecinde herkese sahip çıktık ve sahip çıkmaya da devam edeceğiz. Biz burada bugün İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya’nın talimatıyla geldik. Aileyle ve çocukla görüştük. Allah’a hamdolsun ailenin durumu iyi. Bu çekilen videoda sosyal medyada çok yayıldı. Toplum vicdanını yaralayan bir olay oldu. Şunu çok net ifade edebilirim ki bu videoyu çeken arkadaşla ilgili yasal işlemleri başlatacağız” şeklinde konuştu.

Çocuklarla eğlence videosu çekilecekti diye biliyordum

Olayla ilgili konuşan anne S. K. ise, “Büyük oğlumun arkadaşları bu Youtuber’lar. Gelip video çekmek istediler.  Videonun içeriği hakkında bilgim yoktu. Geldiğinde oğluma ne çektiğini sordum. Su sattığını söyledi. Videoda da belli bir para alıyordu. Onu sorduğumda “Abimden alıp Fariz abiye verdim” dedi. Bunun bir kurgu olduğunu söylemesini istedim. Ben çocuğumun su satan bir çocuk olarak görünmesinden hoşlanmadım.  Dün akşam oğlumun arkadaşı geldi, oğlumun bütün sosyal medyada olduğunu söyledi. O şekilde öğrendim olayın bu boyutlara vardığını. Dün akşam en son Fariz’i aradım bunun bir kurgu olduğunu açıklasın diye. Yarın çekimi olduğunu ertesi gün açıklayacağını söyledi. Ben kesinlikle böyle bir çekim olacağını bilmiyordum. Çocuklarla eğlence videosu çekilecek diye biliyordum ben” ifadelerini kullandı.

O para gerçek değildi

Olayın kahramanı M. B.ise, “Video kurguydu. Fariz abi ile çekerken de işte böyle mendilci çocuk gibi şeyler ortaya çıktı. O cümlelerle alakalı bir ezber yapmadım. Doğaçlama yapmamı söyledi ben de doğaçlama yaptım. Takıldığım kısımlarda bana yardım etti. O para gerçek değildi. Üstünde kocaman geçersizdir yazıyordu. Ben onu kameraya göstermeden cebime koydum. Herhangi bir çıkarım olmadı. ben eğlenceli bir video sandım ama olay bu kadar çok büyüdü”  şeklinde konuştu.

Youtuber Fariz hakkında gözaltı kararı!

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Bağcılar’da yaşı küçük bir çocuğu kullanarak video çekip sosyal medya hesabından paylaşan Fariz B. hakkında, söz konusu videonun kurgu olduğunun anlaşılması üzerine soruşturma başlattı.

Başsavcılık soruşturma kapsamında Fariz B. hakkında gözaltı kararı verdi.