Sosyal Medya’da Yeni Dönem

Herkesi yakından ilgilendiren bir yasa yürürlüğe girdi. Sosyal Medya da içeriğe uygun olmayan paylaşımların tespiti için Türkiye’de temsilcilik açılması zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda temsilcilik açmayanlara yaptırımlar uygulanacak.

Bugün Başladı

Sosyal medya yasası ile birlikte Türkiye’de Sosyal ağ sağlayıcılara temsilcilik açma zorunluluğu getirildi. Bu yasa bugün yürürlüğe girdi ve bu kapsamda temsilcilik açmayan sağlayıcılara kademeli olarak yaptırım uygulanacak. Bu yasa ile herkesi ilgilendiren önemli düzenlemeler yapılacak.

Bugün itibari ile sosyal medya yasası yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketlerin Türkiye’de temsilcilik açması gerekiyor. 

Temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerine para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanacak. Bu yasa kapsamında yeni düzenlemeler peş peşe geldi. 

6 Ayda Bir Rapor İstendi

Konu ile ilgili olarak kişilik hakları ihlal edilenler, uygunsuz içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuru yapabilecek. Temsilcinin ise başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi gerekirken temsilciliğin şikayetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor yayımlaması gerekiyor.