SpaceX, İnternet Projesi İçin 60 Uydu Daha Gönderdi

SpaceX, İnternet ağı projesi olan Starlink için 60 uyduyu daha uzaya gönderdiğini açıkladı. Starlink nedir? Yeni uydular neler sağlayacak?

SpaceX şirketi Falcon 9 roketi aracılığıyla 60 uyduyu ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya gönderdiğini açıkladı. Açıklmada Falcon-9 roketinin yeniden kullanılabilirlik özelliği sayesinde fırlatıştan 9 dakika sonra Atlantik Okyanusu’ndaki insansız yüzer platformuna konduğu bildirildi.

SpaceX’in Starlink projesi kapsamında yaptığı 13. fırlatış başarıyla sonuçlandı. Şirketin hedefi Starlink projesi kapsamında 12 bin uydu daha fırlatmayı planlıyor. Projenin hedeflenen tamamlanma tarihi 2027.

Starlink Projesi nedir?

2015 yılında SpaceX tarafından başlatılan Starlink projesinin hedefi dünya çapında kullanıcıların kolaylıkla uydu internetinin kullanımı sağlanmasıdır. Uydu takım yıldızı şeklinde olacak projede toplam 42 bin uydunun dünya etrafında dolaşıyor olması hedefleniyor. Proje bitirildikten uyduların bazıları keşifler, bilim ve ordu hizmetleri için kullanılacak.

SpaceX, Starlink için irili ufaklı uydular için belli aralıklarla fırlatılırken şu ana kadar 12 bin’e yakın uydu fırlatan Starlink projesinin uyduların ticari kullanımının 2021’de açılmaya başlanması bekleniyor.

SpaceX’in yanı sıra Amazon da “OneWeb” adında Starlink benzeri uydu interneti projesi üzerinde çalışmaktadır.