SüngerBob Kareşort’un 2 Bölümü Yayından Kaldırıldı

Popüler çizgi film serisi SüngerBob Kareşort’un (SpongeBob Squarepants) 2 bölümü yapımcı ve yayıncı kanal Nickelodeon tarafından yayından kaldırıldı. Kanal yönetimi, kaldırılan bölümlerden birisinin korona virüs ile ilgili hasasiyete aykırı geldiğini diğer bölümün de çocuklar için uygun olmadığını açıkladı.

Nickelodeon, SüngerBob Kareşort çizgi dizisinin iki bölümünü, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınına yönelik hassasiyetler bağlamında ve çocuklar için uygun olmama gerekçesiyle yayından kaldırdı.

Nickelodeon’un iletişimden sorumlu başkan yardımcısı David Bittler, NBC News’e verdiği demeçte, virüs temalı Kwarantined Crab (Karantinada Yengeç) başlıklı bölümün, Kovid-19’a ilişkin hassasiyetler nedeniyle yayından kaldırıldığını belirtti.

12. sezonda yer alan bölüm, SpongeBob’un çalıştığı fast-food restoranı Yengeç Burger’de (Krusty Krab) geçiyor. Bir sağlık müfettişi, çalışanlara ve müşterilere oradaki birinin ‘Deniz Gribi’ olduğunu söylüyor ve içerideki herkesi karantinaya alarak paniğe yol açıyor.

Kaldırılan diğer bölüm 3. sezondan

Bittler, diğer kaldırılan bölümün de 3. sezonda yayınlandığını belirtti. Çizgi dizinin 3. sezonunda yer alan ‘Mid-Life Crustacean’ (Türkiye’deki adıyla Orta Yaş Krizi) başlıklı bir diğer bölümünün de 2018’den beri, hikayedeki bazı öğelerin çocuklara uygun olmadığının tespit edildiği incelemenin ardından yayınlanmadığı bilgisini verdi.

Söz konusu olan bölümün hikayesi ise, SüngerBob’un patronu Bay Yengeç yaşlı hissetmesi ve SüngerBob ve en yakın arkadaşı Patrick ile dışarıda bir gece geçirmek istemesi şeklinde. Gece, üçlünün bir kadının evine girerek iç çamaşırlarını çalmalarıyla sona eriyor ve sonrasında, bu kadının da Bay Yengeç’in annesi olduğu ortaya çıkıyor.

Nickelodeon’un yayından kaldırdığı bölümler bağlı olduğu medya şirketi olan ViacomCBS’in yayın platformunu Paramount+ ve Amazon Prime Video’dan da kaldırıldı.