Süveyş Kanalındaki Gemi Kuyruğu 65 Kilometreyi Geçti

Deniz taşımacılığının önemli noktalarından biri olan Süveyş Kanalı’nda yaklaşık bir haftadır karada oturan yük gemisinin gerginliği sürüyor. Kanalın güney girişinde 65 kilometrelik gemi sırası görüntülendi.

Tayvanlı nakliye şirketi Evergreen’e ait Ever Given adlı gemi, geçtiğimiz çarşamba günü ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşullarının görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle yaşanan kaza sonucu Mısır’ın Süveyş Kanalı’na enlemesine oturdu, yapılan kurtarma çalışmalarında geminin ufak bir bölümünün temizlendiği açıklandı.

Mısır’da televizyon kanalına konuşan Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi, ekiplerin karaya oturarak deniz trafiğinin durmasına neden olan dev yük gemisini saplandığı yerden kurtarmak için çalışmalara devam ettiğini, kanaldan geçmeyi bekleyen 320 gemi olduğunu açıkladı.

Ayrıca bölgede keşif yapan Avrupa basını, kanalın güney girişinde yer alan gemilerin 65 kilometreden fazla kuyruk oluşturduğunu duyurdu. Kuyruk, hem Avrupa Uzay Ajansı tarafından uzaydan hem de bölgede bulunan basın tarafından havadan görüntülendi.

Hollandalı ekibin yardımıyla kurtarma çalışmaları sürüyor

Mısır’da bir televizyon kanalında canlı yayında açıklamalarda bulunan Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi, Mısırlı ekipler tarafından tasarlanan üç kurtarma planın, ilk ikisinin çalışmalara üçüncü gününde katılan Hollandalı bir ekibin de yardımıyla devam ettiğini ifade etti.

Planlardan üçüncüsü olan yüklerin boşaltılmasıyla gemiyi kurtarmak olduğunu belirten Rabi, 13 bin konteyneri 52 metre gibi bir yükseklikten indirmenin zor bir ihtimal olduğunu değerlendirirken diğer iki plan hakkında açıklamada bulunmadı.

Ekipler 24 saat çalışıyor

Kanaldan geçmeyi bekleyen 320 gemi olduğunu hatırlatan Rabi, bunlardan 3 tanesinin hayvan taşıdığını belirterek, gemilere gerekli yem ve tıbbi malzeme yardımının yapılması için Mısırlı ekiplerin 24 saat çalıştığını aktardı.

Rabi daha önce düzenlediği basın açıklamasında, karaya saplanan geminin kurtarma çalışmalarının kanalda yaşanan su çekilmesi nedeniyle aksaklığa uğradığını açıkladı.

Ever Given gemisinin karaya oturmasıyla beraber kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşandı.

Nakliye şirketi sosyal medyada mizah malzemesi oldu

Ever Given gemisinin Süveyş’te karaya oturmasından sonra geçtiğimiz gün aynı nakliye şirketine ait bir TIR’ın sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle Çin‘de otobanda enlemesine yatması sosyal medya kullanıcılarının gözünden kaçmadı.

Sosyal medya kullanıcıları, Evergreen’in iki nakliye aracının benzer şekilde kaza yapmasına mizahi yorumlarda bulundu.

Kullanıcılardan birisi kanalı temizleyen kepçe operatörü adına sahte hesap bile açtı. Kullanıcı adı “Süveyş kanalındaki kepçeci” olan twitter hesabı açıklamasına “Elimden geleni yapıyorum. Söz vermem” ifadelerini kullandı.

Bir başka kullanıcı, gemi ve kepçeci üzerinden mobil reklamlar üzerine eleştiride bulunurken farklı bir yorumda bulundu. Kimi kullanıcılar da hoşlandığı kişiler için “Evergreen’in araçları gibi sen de kalbime oturdun” sözlerini kullandı.