Taksi Servisi Uber’in Erişim Engeli Kalktı, İlk Tepki Sarı Taksicilerden Geldi

Dünya’da birçok ülkede uygun fiyatlı taksi hizmeti sağlayıcısı Uber’in yaklaşık 2 yıldır yürürlükte olan erişim engeli İstinaf Mahkemesinin alınan kararı bozmasıyla erişime açılıyor. 

Uber Türkiye’den yapılan açıklamada, istinaf mahkemesinin bugün aldığı karar ile Uber’e Türkiye’de erişim engeli getiren ilk derece mahkemesi kararını hatalı bulduğu belirtildi. Açıklamada, “İstinaf mahkemesi, kararı bozarak Uber’e erişim engelini kaldırdı. Erişim engelinin kaldırılması ile birlikte Uber, taksi ürünüyle Türkiye genelinde faaliyet göstermeye devam edebilecek.” denildi.

Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız

Açıklamada, ismi açıklanmayan Uber Global Sözcüsünün, “Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul’daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz.” ifadelerine de yer verildi.

Heyecanlıyız

Uber Türkiye’nin Resmi sosyal medya hesabından bugün yapılan paylaşımda da “Türkiye’de Uber’e gelen erişim engelinin istinaf kararı ile iptal edilmesinden çok mutluyuz. Uygulamamız, sarı taksilerle İstanbullulara hizmet vermeye devam edecek. Türkiye’deki kullanıcılarımızla yeniden buluşacağımız için heyecanlıyız. Birlikte güzel bir geleceğe…” denildi.

2014 yılından beri İstanbul’da hizmet veren Uber’in Türkiyede 4,5 milyondan fazla kişi tarafından kullanılırken 14 bin 500 sürücüye de sahipti. Güvenli ve ekonomik hizmeti sayesinde birçok kullanıcının favorisi olmuştu. Erişim engelinin kalkması ile Uber’in uygulamasında UberTaksi hizmeti sunacağı bekleniyor.

Sarı taksicilerden engelin kaldırılmasına ilk tepki: Yargıya başvuracağız

Uber’in erişim engelinin kaldırılacak olması birçok tartışmaya yol açarken Sarı taksi sürücüleri tarafından olumsuz karşılandı. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, haklarını arayacaklarını ifade etti.

Sputnik Türkiye Haber sitesine konuşan Aksu, “Önceki senelerdeki gibi eylem yapmayacağız. Yargı yoluna başvuracağız ve sadece hukuk alanında hakkımızı arayacağız” ifadelerini kullanırken; İstinaf Mahkemesi’nin kararındaki büyük özel araçlarla taşımacılığın haksız rekabete yol açtığı ifadesine dikkat çekti ve yeni kararla sadece T plakalı ticari taksilerin uygulamayı indirerek Uber taşımacılığı yapılabileceğini dile getirdi.

Sputnik Türkiye’nin bu tür yabancı servislere neden karşı çıkıyorsunuz sorusuna ise “Yurt dışı menşeili bu firmanın çalışmaması, milli ve yerli olması lazım” diye yanıt verdi.