Tarihi Atlas Sineması Restorasyonun Ardından Açıldı

Tarihi Atlas Sineması 2 yıl süren restorasyon sürecinin ardından Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi olarak açıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanat ve sinema dünyasından çok sayıda isim katıldı.

70 Yılı aşkın süredir sinemaseverlere hizmet veren ve restorasyonu geçtiğimiz hafta tamamlanan İstanbul Beyoğlu’ndaki tarihi Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi açıldı. Açılış törenine AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldı. Siyasi isimlerinin yanı sıra açılışta Sanat ve Sinema dünyasından isimler de yer aldı. En öne çıkan isimler ünlü senaryo yazarı ve yönetmen Guy Ritchie ile oyuncu Jason Statham oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sanatının en nadide eserleri seyircisiyle buluşabilecek

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un tek başına 50 milyonluk, hatta 100 milyonluk bir turist ağırlama potansiyelini barındırdığını belirterek, “Hiç şüphesiz bunun için hem İstanbul’da hem de ülkemizin her köşesinde tarih, kültür, sanat, tabi güzellik ve insan hazinesi potansiyelimizi harekete geçirmemiz gerekiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sinema olarak 1948 yılından beri İstanbullulara hizmet veren Atlas Sineması’nı aslına uygun şekilde, sahnesinden koltuğuna, ses sisteminden fuayesine kadar her şeyini yenilediklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Artık bu sinemada gala ve prömiyer gösterimleri dahil sinema sanatının en nadide eserleri seyircisiyle buluşabilecek. Tarihi geçmişi ve modern alt yapısıyla Atlas Sinemamız aynı zamanda yaşayan bir müze de olacak. Türk sinema tarihinin tüm bilgilerini içeren dijital hafıza havuzu da yine bu eserin bünyesinde yer alıyor. Elbette ülkemiz sinemasının kazandığı tüm önemli ulusal ve uluslararası ödüller de burada sergilenecek. Beyoğlu Kültür Yolu Projemizin önemli duraklarından biri olan Atlas 1948 İstanbul Sinema Müzesinin şehrimize ve ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Bu eşsiz yapı yeniden özüne döndürüldü

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise açılışta yaptığı konuşmada, iki yıl süren hazırlık ve restorasyon çalışmalarına değinerek, “Tarihi, sanat ve kültürle, dünü bugün ve gelecekle buluşturan saygın bir eseri hizmete açacağımız bu güzel akşamda sizleri saygıyla selamlıyorum. Bu çalışmayı en sade ifadeyle ‘Sanat içinde sanat’ olarak tanımlayabileceğimizi düşünüyorum. Neo klasik üslupta bir cephe, nadir bulunan putto figürleri, tavan resimleri, rölyefler, mermer şömineler ve farklı mimari unsur ile binamızın kendisi adeta bir sanat sergisi konumunda. Çok hassas ve detaylı yürütülen restorasyon çalışmalarıyla bu eşsiz yapı yeniden özüne döndürüldü. Ardından böylesi bir esere çok yakışacak olan, geleneksel ve çağdaş müzecilik yaklaşımını harmanlayarak hazırlanan zengin koleksiyonu ve bünyesindeki Atlas Sineması ile İstanbul Sinema Müzesi vücuda getirildi.” dedi.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Atlas Sineması’nın, ilk kez 73 yıl önce kapılarını açan yapının ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Bakım, onarım ve yenileme çalışmalarıyla modern bir yapıya kavuşturulan Atlas Sineması’nın iklimlendirme sistemi de salgın koşulları gözetilerek, yüzde yüz temiz havayla çalışacak şekilde uygulandı. Tiyatro ve diğer sahne sanatlarına olanak verecek şekilde hazırlanan 18’e 7 metrelik sahnesi ve fuayesiyle inşallah sanat dünyamızın en özel günlerine ev sahipliği yapacak. Şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki, teknolojisi, koleksiyonu ve kurumsal yapısıyla İstanbul Sinema Müzesi ve Atlas Sineması, ağırlayan, eğlendiren ve eğiten istisnai bir sanat merkezi olmuştur. İstanbul’a ve İstanbullulara hayırlı olmasını, layıkıyla hizmet etmesini temenni ediyorum. Siyasi hayatı boyunca İstanbul’a büyük bir aşkla hizmet etmiş, bu hizmete ortak olmak isteyen herkese daima ilgi ve desteğini sunmuş olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye saygılarımı, şükranlarımı hem Bakanlığımız hem de halkımız adına sunuyorum. Teşekkürlerimi bir borç biliyorum.”

Hollywood yıldızlarından doğum günü sürprizi

67. Yaşına giren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açılışta ayrıca doğum günü sürprizi de yapıldı. Programa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve eşi Pervin Ersoy, oyuncu Jason Statham, oyuncu Josh Harrnett, yönetmen-senarist Guy Ritchie ve eşi Jacqui Ainsley, Yapımcı Ivan Atkinson, Miramax CEO’su Yapımcı Bill Block’un da aralarında bulunduğu Hollywood oyuncu ve yapımcıları tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a pastalı doğum günü sürprizi yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pastasını keserken doğum gününü kutlayan herkese teşekkürlerini iletti.