Tecavüzü Öven Youtuber’a 4 Yıla Kadar Hapis İstendi

Sosyal medyada gündem olan, tecavüzü övüp Özgecan Aslan’ın katillerine övgüler dizmekle kalmayıp Atatürk ve Türk bayrağına hakaret ederken videoya çeken 17 yaşındaki Youtuber “Sapık Alihan” lakaplı A. Ş. hakkında 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, sosyal medya kullanıcılarının yaptığı ihbarla araştırma yapan  İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 17 yaşındaki Suça Sürüklenen Çocuk (S.S.Ç.) A. Ş.’nin Atatürk, Türk Bayrağı, Özgecan Aslan ve sanal taciz içerikli videolar çekip yayınladığının tespit edildiği bildirildi.

Atatürk portresini yakıp “Çok güzel yanıyor” dedi

Videolara ilişkin yapılan detaylı çözümlemelerde, A. Ş’nin “Ben geldim, sapık Alihan” diyerek Türk bayrağını ve Atatürk portresini yakmaya çalıştığı, Atatürk portresi yanarken “Çok güzel yanıyor” dediği, bir sonraki videoda ise küfür edip, elindeki Türk Bayrağını yırttığı, Atatürk resmini alarak öpüp kenara koyup “Atam da bizi izlesin” dediği, ayrıca 11 Şubat 2015’de vahşice öldürülen Özgecan Aslan’ın katillerine övgüler dizip, tecavüzü güzellediği anlatıldı.

İddianamede, evinde arama yapılan ve bilgisayarı ile cep telefonuna el konulan A. Ş’nin savcılıkta alınan savunmasına da yer verildi.

İnternette ünlü olmak için yapmış

Suça sürüklenen çocuk A. Ş ifadesinde, internette oyun oynarken tanıştığı şahısların, absürt videolar çekmesi halinde sosyal medyada ünlü olabileceğini söylemesi üzerine bir Youtube kanalı açtığını, bu kanalda ve İnstagram sayfasında birkaç video paylaştığını, ailesinin öğrenmesi üzerine söz konusu videoları sildiğini ancak sosyal medyada yayıldığını, videolardaki kişinin kendisi olduğunu kabul ettiğini ancak pişman olduğunu söylediği belirtildi.

İddianamede yer alan Adli Tıp Kurumu raporunda A. Ş.’nin kendisine yüklenen suçun anlam ve önemini kavrayabildiği, bahse konu suçlamalara karşı cezai ehliyetinin tam olduğunun tespit edildiği bilgisine yer verildi.

Özgecan Aslan’a hakaret

A. Ş.’nin, Türk Ceza Kanunu’nun “Devletin egemenlik alametlerini aşağılama” ve Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunu’nun “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret etmek” maddeleri gereğince yaş küçüklüğü de dikkate alınarak 1 yıl 4 aydan 4 yıla kadar hapsi istenen iddianamede, A. Ş’nin, Özgecan Aslan’a yönelik sözleri nedeniyle “kişinin hatırasına hakaret” suçundan yürütülen soruşturmanın ise ayrıldığı ve devam ettiği kaydedildi.

A.Ş. hakkında hazırlanan iddianame başsavcılık tarafından onaylanarak İstanbul Çocuk Mahkemesi’ne gönderildi.

Neler olmuştu?

Sosyal medya kullanıcıları, A. Ş.’nin Özgecan Aslan ve Atatürk’e hakaret içerikli videolarını bulmasından sonra #SapıkAlihanTutuklansın etiketi açıldı. Daha sonra araştırma yapan kullanıcılar, A. Ş.’ye ait taciz ve tecavüz içerikli videoları buldu ve küçük çocuğa cinsel istismar yaptığını itiraf ettiği videonun ortaya çıkmasından sonra A. Ş.’nin videoları sosyal medyada infiale neden oldu.

A.  Ş.’nin tutuklanması için ihbarlardan sonra harekete geçen ekipler, A. Ş.’nin konumunu buldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü görevlileri, görüntülerde yer aldığı ve 18 yaşından küçük olduğu tespit edilen Alihan Ş.’yi 5 Nisan’da Kağıthane’de yakalayarak gözaltına aldı.