Telegram’ın Deepfake Botları 100 Binden Fazla Müstehcen Kadın Görüntüsü Oluşturdu

Eski adıyla Deeptrace olarak bilinen görsel tehdit tespit firması Sensity, Telegram uygulaması üzerinden 100 binden fazla kadın kullanıcının fotoğraflarıyla müstehcen görüntü oluşturan deepfake botları tespit ettiğini açıkladı. Deepfake botlarının en çok kullanıldığı ülke ise Rusya olarak tespit edildi.

Deepfake olarak bilinen yüz değiştirme tekniği, günümüzde filmlerde oyuncuların yüzlerini veya karakterleri gençleştirme amacıyla kullanılan eğlence amaçlı programla kullanılan tekniktir. Türkiye’de deepfake tekniğinin en bilinen örneği Kemal Sunal’ı yabancı filmlere yerleştiren videolar olsa da bu tekniği kötü amaçlı kullanan kişi sayısı az değil. Deepfake tekniğini kötü kullanan kişiler bazı insanların hayatını hayali görüntülerle tehdit unsuru haline getirebilir.

Eski adıyla Deeptrace olarak bilinen görsel tehdit tespit firması Sensity, günümüzün popüler sohbet uygulaması Telegram’da kötü amaçlı bot ağı keşfettiğini açıkladı. Açıklamaya göre 2019 yılından Temmuz 2020 sonuna kadar bu botlar en az 104 bin kadının müstehcen görüntüsünün paylaşıldığı tespit edildi. Paylaşılan görüntülerin arasında çok azının reşit olmayan kişilerin tespit edilmesi de üzücü olduğu belirtildi. Aynı zamanda müstehcen bot sayısının son 3 ayda %198 oranında artış gösterdiğini ve kapatılan botların hızla yerini aldığı da öne çıkan açıklamalar arasında.

Sensity’e göre botların yaygınlaşmasının 2 temel sebebi var:
1. Bedava olması
2. Her platformdan kolay erişilmesi

Sensity, bota gönderilen fotoğrafların %70’inin fotoğrafları diğer sosyal medya hesaplarından veya özel yöntemle çekilmiş fotoğraflar olduğunu vurguladı. Bu görseller arasında birkaç tane reşit olmayan kişilerin fotoğrafları da var. Sensity bu tür botların kaynakları ve kullanıcılardan çoğunluğunun Rusya’da olduğunu ve Rusya’nın çevre komşularında da kullanıldığını da belirtti.

Görseller ağırlıklı olarak Rusya’nın en büyük ağı VK üzerinden paylaşıldığını ve benzer botların aynı şekilde VK içerisinde yaklaşık 380 sayfa tespit ettiklerini açıkladı. Sensity’e göre bu bulgular aynı zamanda bot tarafından sunulan daha geniş tehditlere de işaret ediyor. Özellikle, bireylerin “müstehcen” görüntüleri, genel utandırma veya şantaj temelli saldırıların bir parçası olarak Telegram’ın ötesinde özel veya genel kanallarda paylaşılabilir.

Rusya tedbir olarak Telegram’ı ülke genelinde erişime engellemiş olsa da botların artışının ve kullanımının yine de durdurulamadığı ve bu botlara benzer işlevlere sahip botların VK üzerinde de arttığı Sensity’nin diğer açıklamaları arasında yer alıyor.

Sensity, açıklamayı yayınlamadan önce müstehcen bot reklamına denk geldiğini belirterek bot geliştiricilerinin 700 bin kişiyi hedeflediklerini de ifade etti.

Öte yandan Sensity, Avrupa, Amerika ve Büyük ülkelerde müstehcen bot ağının henüz yaygınlaşmadığını da dip not olarak ekledi.

Bu konuda Telegram’ın ne önlem alınacağı bilinmiyor.