Temsilcilik Açmayan Sosyal Medya Devlerine Reklam Yasağı Geliyor

Sosyal medya yasası gereğince Türkiye’de temsilcilik açmayan sosyal medya devlerine yaptırımlar gelmeye devam ediyor. Daha önce para cezası verilen devlere belirlenen sürenin sonunda temsilcilik açan olmayınca reklam yasağını getirmeye hazırlanıyor. Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çayır, bu yasağın Türkiye’de bulunan birçok KOBİ ve şirketi zarara uğratacağını dile getirdi.

1 Ekim tarihinde yürürlüğe giren sosyal medya yasasıyla birlikte Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan yurt dışı kaynaklı Sosyal Medya platformlarına Türkiye’de temsilci açma zorunluluğu getirmişti. Verilen sürede temsilci açmayan sitelere aşama aşama yaptırım yapılacak ardından verilen sürede tekrar temsilci açılmazsa diğer yaptırıma geçilecekti.

İlk olarak 10 milyon ve ardından 30 milyon TL para cezası uygulanmasının ardından sosyal medya platformları VK ve Youtube, Türkiye’de temsilci açmayı kabul etti. İki devin Türkiye kararından sonra diğer platformlara temsilci açılmaları için yeniden süre tanındı. Verilen sürenin sona ermesiyle birlikte temsilci kabul etmeyen sosyal medya devlerine 3 ay reklam yasağı getirileceği açıklandı.

Reklam yasağıyla birlikte, Türkiye’de bu tarz platformlara reklam veren birçok şirketin zarara uğraması bekleniyor. Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çayır, bu yasakla birlikte birçok KOBİ ve şirketin, bu yasak yüzünden platformlardan çekilme kararı alabileceğini açıkladı.

İşletmeleri zor günler bekliyor

Para cezalarının ardından verilen sürenin 30 günlük ceza süresinin bitmesinin ardından, hala temsilcilik açmayan birçok dev platforma reklam yasağı getiriliyor. Platformların bu kararı sürdürmesi halinde, Instagram ve Facebook gibi birçok platforma bant sınırlaması getirilecek.

Reklam yasağının gelmesiyle birlikte, Türkiye’de bulunan kullanıcılar işletmelerin verdiği reklamları göremez hale gelecek. Bu yüzden de birçok KOBİ ve işletme, bu platformlardan çekilmek zorunda kalacak, dolayısıyla zarara uğrayacak. Faruk Çayır da reklam yasağının birçok işletmeyi zarara uğratacağını söylüyor.

Çayır, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelerde bulundu; “Bu yasaklar fayda sağlamayacaktır. İnsanlar bir şekilde bu engellemeleri aşacaktır ama bu uygulamalar ülkemizin imajına zarar verecektir. Reklam yasağının uygulandığı süreçte birçok KOBİ ya da şirket reklam veremediği için zarara uğrayacak. Bir sonraki aşama olan bant daraltmayla insanlar buraya giremediğinde şirketlerin bu platformlara reklam vermesinin bir anlamı da kalmayacak. Ağ daraltıldığında KOBİ’ler de bu platformlarda reklam vermekten vazgeçecekler. VPN ya da başka olasılıklarla bu platformlar kullanılabilir belki ama bu da belli bir kitleyi aşmayacak. İşin açıkçası KOBİ’leri daha zor günler bekliyor.”

Temsilci atamaya karar veren VK ve Youtube reklam yasağından etkilenmeyecek ancak temsilci açmayı kabul etmeyen Instagram, Twitter, TikTok, Facebook, Periscope, Dailymotion, Pinterest ve LinkedIn’in yakında gelecek reklam yasağından etkileneceği tahmin ediliyor.