Tiyatro, Sinema ve Ses Sanatçısı Bülent Yıldıran Hayatını Kaybetti

Tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Bülent Yıldıran 64 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçının ölümünü Oyuncular Sendikası sosyal medyadan duyurdu.

Bir dönemin başarılı projelerin arkasında yer alan oyuncu Bülent Yıldıran 64 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncu sendikası, haberi “Üyemiz Bülent Yıldıran hayatını kaybetti. Çok üzgünüz. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine sabır diliyoruz. Başımız sağ olsun” notuyla paylaştı.

Sanatçı Bülent Yıldıran, 8 Temmuz 1957 tarihinde  dünyaya geldi. Oyunculuğa Tiyatro Halk evleri’nde amatör olarak başlayan Yıldıran, 1977 yılında ilk profesyonel deneyimini Öncü Sahne’de yaşadı. Daha sonra Ankara Halk Tiyatrosu, Sanat Evi, Ali Hürol Tiyatrosu, Ankara Komedi Sahnesi, Kaktüs Kabare ve Ankara Ekin Tiyatrosu gibi tiyatrolarda da hem oyunculuk hem de rejisörlük yaptı. Yıldıran, ayrıca Taş Devri adlı çizgi filmde Barni Moloztaş karakterini seslendirmekle beraber karakterin ikonik kahkahasıyla tanınıyor.

Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra  seslendirme de yapan sanatçı, TRT ve çeşitli televizyon kanallarında dizi, gençlik programları, çocuk programları, müzik ve eğlence programları hazırladı.

Sanatçının rol aldığı tiyatro oyunları, sinema ve diziler ise şöyle:

Ödenmeyecek, Ödemiyoruz!, Azizname, Yarasa, Beş Para Etmez Varyete, Tesadüfen Kadın, Dar Ayakkabıyla Yaşamak, Bir Valize Ne Sığar Ki?, Öyle ya da Böyle, Aşk Tesadüfleri Sever, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Komşu Köyün Delisi, Ümit Milli, Felek Ne Demek?, Keloğlan Masalları, Alim Dayı.

Sanatçı, çevresinde Behzat Ç dizisinde Emniyet Müdürü karakteri rolüyle dizide uzun süre rol almıştı.