Türk Mühendis, Koronavirüs Teşhisini Saniyelerle Koyan Yazılım Geliştirdi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Öğretim Üyesi Murat Canayaz, geliştirdiği yazılım sayesinde röntgenden kişinin koronavirüs mü yoksa zatürre hastalığını mı geçirdiğini kolaylıkla tespit edebilecek. Canayaz, yazılımının sağlık kuruluşlarında kullanılmasını hedefliyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mühendislik fakültesinde görevli olan bilgisayar mühendisi Dr. Öğretim Üyesi Murat Canayaz, röntgende saniyeler içinde koronavirüs teşhisi yapabilen yapay zeka geliştirdi. Yüze 99,4 oranında başarı yakaladığını söyleyen Canayaz, hastanın koronavirüs pozitif mi yoksa zatürre mi olup olmadığını kolayca tespit edebildiklerini söyledi.

Korona virüs pandemisi tüm dünyayı etkisi altına alıp hızla yayılırken hastalığın daha hızlı teşhisi ve tedavisi için bilim insanları da çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar arasına Dr. Öğretim Üyesi Murat Canayaz’ın geliştirdiği teşhis yazılımı da katıldı. Dr. Öğretim Üyesi Canayaz, bu yazılımın Kovid-19 hastlaığının teşhisine fayda sağlarken bu çalışmanın amacının röntgeni çekilen kişinin korona mı, zatürre mi yoksa normal mi olduklarını tespit etmek olduğunu ifade etti.

Salgın nedeniyle vaka sayılarının hızla arttığına dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Canayaz, hastanelerde PCR testlerine ek olarak röntgen veya tomografi görüntüleri istendiğini ancak röntgen görüntülerinde bazen kontrast problemi ile karşılaşıldığını hatırlattı. Her cihazdan net görüntüler elde edilemediğini anlatan Dr. Öğretim Üyesi Canayaz şöyle konuştu:

“Yaptığım çalışmada röntgen görüntülerinden Covid-19, zatürre ve normal filmleri birbirinden ayıran yapay zeka temelli bir çalışma. Bu çalışmayla özellikle veri seti oluşturduk. Veri setini görüntü işleme teknikleriyle kontrastını geliştirdik. Daha sonra bunları yapay zeka modelleriyle eğittim. Yapay zeka modelleriyle bu filmlerden belli başlı özellikler çıkarttım. Bu özellikleri de bilgisayar bilimlerinde sezgisel yöntemler dediğimiz algoritmalarla eğiterek, en belirgin özellikleri çıkartıp, röntgen filminden hastalık teşhisi yapmak için bir çalışma başlattım”

Bu çalışmanın internette yayınlanmasından sonra hastanelerde ve aile hekimliklerinde kullanılabileceğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Canayaz, “Röntgen görüntüsü üzerinden o hastanın koronavirüs pozitif mi yoksa zatürre mi olup olmadığını tespit etmeyi amaçlıyoruz. Birkaç saniyede bunun tespitini yapabiliyoruz. Bildiğiniz gibi zatürre ve Covid-19 karıştırılabiliyor. Tabii hepsinin bulgularını bulabiliyor fakat bizim bilgisayarı eğitmemiz, öğretmemiz gerekiyordu. Yapay zeka modelleriyle bu şekilde öğreterek, bunların doğru sınıflandırılmasını amaçladık. Yaptığım çalışmada yüzde 99,4 başarı oranıyla tespit edebiliyoruz. Bu çalışmaya verdiği desteklerden ötürü Bilimsel Araştırma Proje Koordinatör Birimine ve üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye teşekkür ederim” diye konuştu.