Türkiye’de Yatırım Yapmak İsteyen Libyalı Cerrah Dolandırıldı

Yatırım yapmak için Türkiye’ye gelen Libyalı kalp cerrahı, aralarında banka çalışanı olan Suriye kökenli 7 kişilik çete tarafından dolandırıldı. Cerrah’ın şikayetiyle harekete geçen polis ekipleri çeteye operasyon düzenledi.

Adı açıklanmayan Libya’da kalp doktorluğu yapan kişi, 2020 yılında Türkiye’ye gelerek yatırım hesabı açmak istedi. İrtibata geçtiği sonradan Türk vatandaşı olan Suriyeli bir banka çalışanıyla anlaşarak 200 bin dolarlık yatırım hesabı açtı.

Hesabı açtıktan sonra ülkesi Libya’ya dönen Doktor, 2021 yılımda hesabını kontrol etmek için Türkiye’ye döndüğünde hesabının boşaltılmış olduğunu fark etti. Hesabını açtığı banka çalışanına ulaşamayan Doktor, soluğu polis karakolunda aldı.

Doktor’un banka hesabını incelemeye alan polis ekipleri, Doktor’un imzasını taklit ederek hesabındaki parasının çekildiğini tespit etti. Daha sonra yapılan incelemede çetenin paranın takibinin yapılmaması için farklı banka hesapları açıldığını öğrenen Polisler, ipuçlarını takip ederek 7 kişilik çetenin izini buldu.

Polis ekipleri yaptığı operasyonla 7 kişiyi gözaltına alırken yapılan incelemelerde Banka çalışanının vurgun yaptıktan sonra bankadaki işinden ayrıldığı belirlendi. Doktor’un yatırdığı paranın akıbeti hala bilinmiyor.