Twitter’ın 2 Aydır Devam Eden Reklam Yasağı Kaldırıldı

Resmi Gazete’de yayınlanan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kararına göre, Türkiye’de resmen bir temsilci açan Twitter’ın 2 aydır süren reklam yasağı kaldırıldı.

Şirketin yasadaki yükümlülükleri yerine getirilmesi sonucu reklam yasağı 22 Nisan’da verilen kararla kaldırıldı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Konuyla ilgili Twitter üzerinden açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Böylece 1 Ekim 2020’de başlayan süreç kanuna uygun olarak tamamlandı” dedi.

Saylan şu sözleri kullandı:

“Yasa, 55 milyon vatandaşımızın kişilik haklarını eksiksiz olarak güvence altına aldı. Bundan sonra tüm sosyal ağ şirketlerinin; Türkiye’deki kullanıcıların haklarını koruyacağını, mahkeme kararlarını eksiksiz yerine getireceğini ve provokasyonlara alet olmayacağını düşünüyorum.

Bakanlığımız ve ilgili kuruluşlarımızla yükümlülüklerin her daim eksiksiz yerine getirilmesinin takipçisi olacağız. Türkiye her alanda olduğu gibi dijital dünyada da vatandaşlarının haklarının koruyucusudur. Siber Vatan’ımız için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz.”

“Türkiye bir hukuk devleti olarak bu konuda ihtiyaç oldukça regülasyonlarına devam edecek. Yapılan düzenlemelerin diğer dünya ülkeleri için de örnek teşkil etmesi bizi mutlu ediyor. Twitter ve diğer şirketlerin kanuni yükümlülüklere ilişkin uygulamalarını dikkatle izliyor olacağız.”

Geçtiğimiz yılın Ekim ayından beri yürürlükte olan Sosyal Medya yasası sebebiyle Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıların Türkiye’de bir temsilcilik açmalarını istemiş, temsilci açmayanların da aşamalı yaptırım uygulanacağı açıklanmıştı.

Türkiye’de yürürlükte olan bir çok Sosyal Medya ağı, temsilci açacağını duyururken uzun süre Twitter’dan ses gelmemişti.

Twitter’ın temsilci açmaması sonucu yaptırımlar uygulanırken son olarak “3 Aylık reklam cezası” uygulanmıştı. Bant genişliğinin düşürülmesine dair yaptırıma sayılı günler kala Twitter, yaptığı açıklamayla Türkiye’de temsilci açacağını duyurdu.