Ümit Özdağ’a Suç Duyurusu

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın, İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’yu hedef alan ‘FETÖ’ iddiası sonrasında Genel Başkan Meral Akşener’den açıklama geldi. Akşener, “Bugün İstanbul İl Başkanımız, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacak” diye konuştu. Akşener, İYİ Parti’nin HDP ile yakınlaştığını iddia eden Ümit Özdağ için “O çok büyük yalandır, bunu söyleyen yalancıdır” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM’deki basın toplantısı sonrasında gazetecilerin sorunlarını yanıtladı.

Akşener, Özdağ’ın Kavuncu’ya yönelik FETÖ iddiasıyla ilgili olarak “Sayın Buğra Kavuncu, Sayın Özdağ’ın iddiasını ispatlayabilmesi için bugün bir imkan tanıyor. Kendisiyle ilgili suç duyurusunda bulunacak. Dolayısıyla onu hep beraber göreceğiz” diye konuştu.

Akşener açıklamasının devamında şunları ifade etti:

“Benim, arkadaşlarımızın ne konuştuğu değil de bugün Bülent Turan’ın ne konuştuğu benim için önemli. Biz bir demokrasi mücadelesi vererek geldik. Partimizin içinde de onu içselleştirmeye çalışıyoruz. Bu yolculukta hatalar kusurlar oluyor ama büyük bir dikkatle, demokrasiyi, her şeye rağmen demokrasiyi istişareyi içselleştirmeye gayret ediyoruz.

Hepimiz otoriter sistemlerin içinden geliyoruz. Dolayısı ile hür iradeleriyle partimizde yönetimde, milletvekilliği görevinde bulunan bütün arkadaşlarımızın fikirlerini söylemelerinin partimize zenginlik kattığına inanıyorum.

Ama ben Meral Akşener olarak, DYP Genel Başkan Yardımcılığını ve Bakanlığını yaptığım bir dönemde; 43 milletvekili DYP’den hangi şartlarda, nasıl ayrılmıştı onu biliyorum. Ve onun sonra Türkiye’de nelere mal olduğunu biliyorum.

Benim konuştuğum gruba katılmamalarına saygı duydum. Ama sayın Bülent Turan’ın bugün büyük bir zevkle ortaya koyduğu düşünceleri de benim için çok manidar oldu. Ve birden kendimi 1997’lerde 1998’lerde hissettim. Sayın Bülent Turan’ın yazdıklarına baktığımız zaman başka bir gözle inceleyeceğiz.

Biz partimize bir saldırının olacağını bekliyorduk elbette. Çünkü araştırma şirketlerinde 13-15 sonuçlarını bulunca, kış kışlığını yapar ama şimdi bakacağız duruma.” dedi.

HDP İddiası Yalan

Akşener, İYİ Parti’nin HDP ile yakınlaştığını iddia eden Ümit Özdağ için “O çok büyük yalandır, bunu söyleyen yalancıdır” ifadelerini kullandı.

Ne Olmuştu?

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Kavuncu’nun geçmişte Kazakistan Türk İş adamları Derneği’nin başkan yardımcılığını yaptığını, bu derneğin 15 Temmuz sonrası Türkiye’nin başvurusuyla kapatıldığını söyledi. Kavuncu hakkında ‘FETÖ’ imasında bulunmuş, “Sayın Genel Başkana ben bu uyarıyı yaptığım zaman 2 devlet görevlisiyle konuştuğunu, Buğra’yla ilgili kendilerinde kayıt olmadığını söylemişler” ifadesini kullanmıştı.

Hakan’ın “İstanbul İl Başkanınızı FETÖ’cülükle mi suçluyorsunuz” sorusunu yanıtlamayan Özdağ, Hakan’ın “Buğra Kavuncu’ya FETÖ’cülük imasında bulundu” yorumunu ise sessiz kalarak karşılamıştı.

Özdağ’ın iddialarının ardından telefonla yayına bağlanan Buğra Kavuncu, “Öncelikle şunu söyleyeyim, büyük bir üzüntüyle ve biraz da öfkeyle dinledim. Hukuk katliamı yapıldı orada… Yarın Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağım” ifadelerini kullandı.