Ünlü Dolandırıcı Güney Zobu, 82 Yaşında Hayatını Kaybetti

1980’li yıllarda tanınan Sülün Osman’dan sonra Türkiye’nin en büyük dolandırıcısı olarak olarak bilinen Güney Zobu, 82 yaşında hayatını kaybetti. Zobu, “Raki” lakaplı fötr şapkası ve kendine has yöntemleriyle varlıklı insanların korkulu rüyasıydı.

Sülün Osman’dan sonra Türkiye’nin en büyük dolandırıcısı olarak bilinen, kaçak yollarla döviz almak isteyen varlıklı insanları hedef alan 80’li yılların en büyük dolandırıcılarından Raki lakaplı Güney Zobu, İstanbul’da 82 yaşında hayatını kaybetti.

“Raki” lakaplı Güney Zobu, şık kıyafetler giyerdi, fötr şapkasını eksik etmez, iş insanları ile otellerde buluşarak pazarlık yapardı. Kolay yoldan para kazanmak isteyenlere ucuz dolar satacağını söyleyerek ikna ederdi. Buluştuğu otellerde mutlaka bir kapı daha olmasına dikkat eden Güney Zobu, tuzağına düşürdüğü kişilerden de bu şekilde kurtulurdu. İleride çift kapı olarak adlandırılacak olan yöntemin mucidi oldu.

1960’larda Amerikan askeri filosunun İstanbul’a gelişini fırsat bilen Güney Zobu, hemen bir Amerikan askeri üniforması buldu. Bir otelde karşılaştığı Başbakan Süleyman Demirel’le Amerikan askeri gibi sohbet etti. Olayın aslı ortaya çıkınca günlerce konuşuldu.

Terör örgütü DHKP’cin elebaşı Dursun Karataş’a benzetildiği için polis tarafından vurulan güney Zobu bu olayın ardından dolandırıcılığı bıraktı.

Bir süredir kanser ve koah tedavisi gören Zobu, durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırıldı ancak yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Zobu’nun cenazesi Zincirlikuyu mezarlığındaki töreninin ardından toprağa verildi.