Ünlü Fransız Modacı Pierre Cardin, 98 Yaşında Hayatını Kaybetti

Kendi adıyla kurduğu ve dünyanın birçok yerinde şubesi bulunan markasıyla ve kendine has fütüristtik tasarımlarıyla bir döneme damgasını vuran Fransız Modacı Pierre Cardin 98 yaşında Paris’te bir hastanede hayatını kaybetti.

Ünlü Fransız modacı Pierre Cardin, Paris’in batısında Neuilly bölgesinde bir hastanede hayatını kaybettiği duyuruldu. Ölüm haberini Fransız Güzel Sanatlar Akademisi’nin daimi sekreteri besteci Laurent Petitgirard tarafından sosyal medya hesabı üzerinden şu sözlerle duyurdu:

“Daimi Sekreter Laurent Petitgirard ve Güzel Sanatlar Akademisi üyeleri meslektaşları Pierre Cardin’in dünyaya veda ettiğini duyurmaktan çok üzgün. O Pierre Dux’ın (serbest üyeler bölümü) başkanlığına 12 Şubat 1992’de seçilmiş biriydi.”

Ailesi Fransız haber ajanslarına açıklama yaparak ölüm haberini doğruladı.

Cardin’in ölüm sebebi açıklanmazken ünlü modacı için Paris’te özel tören düzenleneceği öğrenildi.

Pierre Cardin kimdir?

Babası varlıklı bir şarap tüccarı olan Cardin, 2 Temmuz 1922’de İtalya’da dünyaya geldi. Siyasi sorunlar nedeniyle ailesi İtalya’dan Fransa’ya göç etmek zorunda kaldı.

Cardin, modayla 14 yaşındayken bir terzinin çırağı olarak başlamasıyla tanıştı. 23 yaşında Paris’e taşındı ve orada Mimarlık eğitimi aldı. Eğitiminin ardından Paquin moda evinde ve daha sonra Elsa Schiaparelli ile çalıştı. Daha sonra film yönetmeni Jean Cocteau ile tanışmasının ardından 1946 yılında “Güzel ve Çirkin” (La Belle et La Bete) filminde maske ve kostüm tasarımı yaptı.

2. Dünya savaşının ardından modacı Christian Dior’un yanına taşındı “yeni görünüm” modasında kadınsı kalıp kesiciliği yaptı. 4 yıl sonrasında tiyatrolara kostüm tasarlamak için kendi moda evini açtı. 1953 Yılında ilk kadın giyim koleksiyonunu çıkarırken sonraki yıl ilk kadın butiğini açtı. Tasarımları kısa sürede beğeni kazanırken ilk uluslararası başarılarına da imza attı. Tasarımları Eva Peron, Rita Hayworth, Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot, Jeanne Moreau, Mia Farrow ve Jacqueline Kennedy gibi öne çıkan isimler tarafından giyildi.

1957’de Japonya’ya giderek Asya’ya açılan ilk modacılardan biri oldu. Daha sonra Çin’in monoton kalıplarından kurtulmasını sağladı. Aynı yıl Paris’te içinde erkek giyimi için renkli öğeler içeren butiğini açtı. The Beatles grubu için yakasız takımlar yapan Cardin daha sonra Gregory Peck, Rex Harrison ve Mick Jagger gibi ünlüleri giyimini sağladı.

Dünyanın birçok yerine adı ve çalışmaları yayılan Cardin, sadece giyimle sınırlı kalmayıp, mücevher, parfüm, restoran zinciri, kırtasiye gibi alanlarda da moda yaratmayı sürdürdü.

Cinsiyetsiz giyim kavramını moda dünyasında kalıcılaştıran Cardin, 1991 yılında UNESCO kültür elçiliğine seçildi.