Ünlü Sitede Torpil! Eşini Yazar Yaptı, Üyeler Boykot Etti

Ünlü yazılı paylaşım sitesi Ekşi Sözlük’te torpil iddiası üyelerini çileden çıkardı. Olayı ve iddiaları eleştiren üyeler siteden kalıcı olarak uzaklaştırıldığını iddia eden kullanıcılar siteyi boykot etmeye karar verdi.

Yazılı paylaşım platformu denince akla gelen en köklü internet sitelerinden Ekşi Sözlük’te yazar olmak aslında sanılandan uzun bir süreçtir. Sitede yazar olmak için sabırlı ve anlayışlı olunması gerekir.

Başlık açıp sınırsız açıklama girme (içerik üretme) yetkisine sahip olan yazarlar, sitede onaylanmış üyelerdir. Onay için aylarca hatta yıllarca beklenir ama yeni üyeler (çaylaklar) sitedeki içeriklerle etkileşime geçip yazarlara mesaj atabilir. Çaylaklığı biten üyeler artık yazar olur ve sözlükte yazmaya başlar.

Ekşi Sözlük, kurulduğundan bu yana en kötü krizini yaşıyor. Sözlük CEO’su Başak Purut, geçtiğimiz günlerde evlendiği eşi Gazeteci Alexandra Arzat’ı kurallara aykırı şekilde çaylaklığını atlatıp yazar yaptığı iddia edildi. İddianın doğrulanmasının ardından durumu eleştiren çoğu yazar siteden uzaklaştırıldı. Normalde bu durumun sadece sözlüğe konuk olan ünlüler için geçerli olunduğu üyeler tarafından bilinse de Arzat’ın konuk değil üye olarak yazar olması tepkileri ateşledi.

Normal şartlarda onaylı yazar olmak için aylar hatta yıllar bekleyen üyeler, bu iddianın doğrulanmasından sonra siteyi boykot etme kararı aldı. İddiayı ortaya çıkaran yazarı “yolun açık olsun paşam.” diyerek siteden uzaklaştırıldığını duyuran Alexandra Arzat, diğer üyelerce tepki alınmasına sebep oldu.

Sözlük üyelerinin tepkisinden sonra Alexandra Arzat, İnstagram üzerinden açıklama yapsa da üyelerin tepkileri nedeniyle hesabını gizlemek zorunda kaldı.

Başak Purut konu hakkında açıklama yapmazken sitenin kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun ne tepki verildiği bilinmiyor.

Alexandra Arzat kimdir?
Alexandra Arzat, Gazeteci Cüneyt Özdemir’in ekibinde yer alan gazetecidir. Cüneyt Özdemir’in youtube kanalı için muhabirlik yapmıştır. 1997 Doğumlu Arzat, Sahakyan Nunyan Ermeni Lisesi’nden mezun oldu. 2014 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitimine devam etmektedir. Geçtiğimiz günlerde Ekşi Sözlük CEOsu Başak Purutla evlendi.