Ünlü Yayıncı Ve Fenomenlere Korsan Çekiliş Soruşturması

Sosyal medyada furya haline gelen ve yüksek takipçili hesapların çoğu zaman yaptığı çekilişler nedeniyle internet fenomenlerinin başı dertte. Aralarında Enes Batur, Reynmen ve Jahrein gibi internetin 10 popüler yüzü hakkında soruşturma başlatan İstanbul Emniyet Müdürlüğü, söz konusu çekilişlerin yasa dışı ve bunun bir suç olduğunu ileri sürüyor.

Yüksek değerli eşyalar hatta ev ve araba dağıtan çekilişler sosyal medyada her zaman ilgi görmüştür. Çok takipçili hesapların sponsorlarıyla ortak yaptığını iddia ettikleri çekilişler yoğun ilgi alırken, kazananların gerçekten hediyeyi alıp almadığı da tartışılıyor. Bu tartışma, büyük kitlelere sahip internet fenomenleri için büyük bela oldu. Edinilen bilgilere göre Türkiye’nin en bilindiklerinden olan 10 sosyal medya fenomeni hakkında soruşturma başlatıldı.

Sabah Gazetesi’nden Dilek Yaman Demir’in haberine göre sosyal medya fenomenlerine soruşturma açılmasının nedeni, düzenlenen çekilişin herhangi bir yasal dayanağa oturtulmamış oluşu. Resmi kurumlardan çekiliş izni almamış yani “korsan çekiliş” almamış oldukları iddiasıyla Emniyet harekete geçmiş. Yasalara göre Milli Piyango’ya bağlı şans oyunları yönetmeliğine aykırı hareket eden fenomenler, suç işlemiş sayılıyorlar ve bu suçun cezası küçümsenecek şey değil.

İnternetin tanınmış isimlerinin çoğu soruşturma altına alınacak

Edinilen bilgilere göre hakkında soruşturma başlatılan isimler Reynmen olarak bilinen şarkıcı/youtuber Yusuf Aktaş, Başak Karahan, Kendine Müzisyen adıyla yayın yapan yayıncı Kemal Can Parlak, yayıncı ve profesyonel bilgisayar oyuncusu Cantuğ “Unlost” Özsoy, kısa bir süre önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile eğlenceli bir diyalog kuran yayıncı pqueen lakaplı Pelin Baynazoğlu, Jahrein olarak bilinen yayıncı Ahmet Sonuç, Tamer Yeşildağ ve Enes Batur.

2 Yıla kadar hapis cezası alabilir

Mevcut yasalara göre yasal izin almadan çekiliş düzenleyen kişi, 10 milyon TL’ye kadar idari para cezası ve 2 yıla kadar da hapis cezası alabilir. Yayıncılık hayatlarından ötürü hapis cezası alacağı tahmin edilmezken, verilecek para cezaları yayıncıları zora sokacak.