Üretim Çiftliğinden Kaçan Lüferleri Yakalamak İçin Sahile Koştular

ANTALYA'NIN KEMER ILCESINDE SAGANAK VE FIRTINA NEDENIYLE ORTAYA CIKAN DALGALAR BIR LEVREK URETIM CIFTLIGINE ZARAR VERDI. BALIKLARIN BIR KISMI CIFTLIK DISINA KACARKEN, BUNU FIRSAT BILENLER ISE DENIZE KOSTU. JANDARMA EKIPLERI BALIKCILARI SOSYAL MESAFE, MASKE VE TUTULACAK BALIK EBATLARI VE KILOLARI KONUSUNDA UYARDI.(FOTO:LEVENT YENIGUN/KEMER-DHA)

Antalya’nın Kemer ilçesinde sağanak ve fırtına nedeniyle ortaya çıkan dalgalar bir levrek üretim çiftliğine zarar verdi. Balıkların bir kısmı çiftlik dışına kaçarken, bunu fırsat bilenler ise denize koştu. Jandarma ekipleri balık tutanları sosyal mesafe, maske ve tutulacak balık ebatları ve kiloları konusunda uyardı.

Kemer’de pazar akşam saatlerinden itibaren etkili olan ve pazartesi gününe kadar devam eden gök gürültülü sağanak yağış nedeniyle Ulupınar Mahallesi’ne bağlı dünyaca ünlü Çıralı ile Olympos tatil bölgelerini birbirine bağlayan köprü yıkılırken, işletme ve evlerde de maddi hasara yol açtı. Sağanak ile birlikte denizde oluşan ve yaklaşık 4,5 metreyi bulan dalgalar nedeniyle Karaburun açığında bulunan levrek çiftliği zarar gördü. Çiftlikteki on binlerce balık serbest kalırken, bunu fırsat bilenler ise oltalarını alarak sahile akın etti.

Sahilde denetim yapan Tekirova Jandarma Komutanlığı ekipleri de, gelenlerin aralarındaki boşlukların en az 3’er metre olması ve yakalanan levreklerin en küçüğünün 18 santimetre, en büyüğünün ise 5 kilogramı geçmemesi konusunda anonslarla uyarılarda bulundu. Sabah erken saatlerinde sahile gelen balıkçılar 5 ila 10’ar kilo arasında balık tutarken geç gelenler ise dalga nedeniyle bulanıklaşan denizden elleri boş dönmek zorunda kaldı.