Vefat Eden Kimsesiz Öğretmene Öğrencileri Sahip Çıktı

70’li yıllarda Aydın’ın Koçarlı ilçesinde, çeşitli okullarda öğretmenlik yapan 82 yaşındaki Mehmet Yalçın, geçtiğimiz pazar günü Kuşadası’nda vefat etti. Aile ve yakını olmayan Yalçın’ın İzmir’de kimsesizler mezarlığına defnedileceğini öğrenen öğrencileri öğretmenlerine sahip çıkarak normal mezarlığa defnedilmesini sağladı.

Koçarlı Lisesi ve Ortaokulu’nda 1970’li yıllarda Türkçe ve İngilizce öğretmenliği yapan ve emekli olduktan sonra vefat ettiği güne kadar Kuşadası’nda yaşamını sürdüren Mehmet Yalçın, geçtiğimiz pazar günü evinde hayatını kaybetti. Çocuğu ve eşi olmayan Yalçın’ın yakını olmadığı için İzmir’de kimsesizler mezarlığında toprağa verileceğini öğrenen öğrencileri bu duruma kayıtsız kalmadı.

Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan’ın önderliğinde diğer öğrencileri de destek verince cenaze bugün Cihanoğlu Camiinde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Koçarlı Mezarlığında, Yalçın’ın tabutu öğrencilerinin omuzlarında toprağa verildi. Cenaze namazına Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan ve 40’a yakın mezun ettiği öğrencisi katıldı.

Son görevimizi yaptık

Öğretmenine eski öğrencileri olarak son görevini yaptığını belirten Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Mehmet Yalçın hakkında “1980-85 yıllarında Koçarlı lisesinde eğitim gördüm sırada İngilizce öğretmenimdi. Eskiden İngilizce öğretmeni çok fazla olmadığını için büyük önem taşıyordu. Çok dersimize girdi. Bizde çok büyük emeği vardır. Birçok öğrencisi oldu burada. Herkes onu çok severdi. Bizler de vefat ettiğini öğrendik. Diğer öğrencilerden ve toplumdan gelen talepler üzerine bizde hem öğrencisi hem de Koçarlı Belediyesi olarak öğretmenimize son görevi yaparak, kimsesizler mezarlığında toprağa verilmesine gönlümüz razı olmadı. Görev yaptığı yerde toprağa verilmesini sağladık. Allah rahmet eylesin” sözlerini kullandı.

Eski öğrencilerden Nafize Evin Şahinci, “1975 ila 1980 yılları arasında liseden öğrencisiydim. Türkçe derslerine girerdi. Çok iyi bir öğretmenimizdi. Çok aktifti onu öğrenciler çok severdi. Öğretmenlerimizi tek tek kaybediyoruz. Çok üzgünüz” dedi.