Virüs Salgını Nedeniyle Özel Okul Satışlarında Artış Oldu

Korona virüs salgınının en çok etkilendiği alanlardan birisi de eğitim. Çıkmaza giren özel okul sahipleri, okullarını devren satmaya başladılar. Sayıları giderek artan ilanlar, okulların tıpkı evlerde olduğu gibi kullanılan bazı yaygın açıklamalar içerirken bazılarında okulu kayıtlı öğrencileriyle birlikte satıyor.

2020 yılından bu yana etkili olan korona virüs salgını bir çok alanı etkilediği gibi eğitimi de çok ağır etkiledi. Öğrenciler, salgın nedeniyle eğitimlerinden giderek uzaklaşırken, özellikle de özel okullarda eğitim veren öğretmenlerse maaşlarını alamayarak, büyük bir bilinmezin içine düştüler. Öte yandan eğitimi yapılmadığı için ücretlerini geri isteyen velilerin yargı yoluyla ücretlerinin geri ödenmesiyle beraber özel okullar kendini devam ettiremeyecek hale geldi.

Bu sorun emlakçılık sektöründe yeni bir ilan türüne imza atılmasını sağladı. Krizden kurtulamayan işletmeler, kurumlarını ilan sitelerinde değişik ifadelerle internette satışa sundu. İlanlarda kimi kurumlar kiralamayı tercih ederlerken kimileri “Öğrencileriyle birlikte” ifadesiyle öğrencilerini de satışa çıkardı. Bunların yanı sıra kimi ilanda da ev ilanlarında sıkça karşılaştığımız ifadeler de yer aldı.

Yapılan araştırmaya göre genellikle ev ve otomobil satışı için kullanılan bir sitede iddiaya göre 30’dan fazla satılık veya devren kiralık özel okul ilanı yer alıyor. İlanlarda geçen fiyatlar 75 bin ila 12 milyon TL arasında değişiyor.

İlanlar detaylıca incelendiğinde özel okulların arkasındaki satış gerçeği daha çok ortaya çıkıyor.

Muğla’da “Özel hastaneyle komşu iyi konumda okul”

Muğla Ortaca’da devren satılık özel Anadolu lisesi, “Ortaca ilçe merkezinde, özel hastane ile komşu, iyi lokasyonda, 800 m2 arsa içinde 12 derslikli Anadolu lisesi ruhsatıyla, (özel kurs merkezi, dershane vb. kurumlara da dönüştürülebilir) devren satılıktır” ifadeleriyle tanıtılıyor.

İstanbul – Maltepe’de “Hazır öğrencili ve ruhsatlı okul”

İstanbul – Maltepe’de 1 milyon 200 bin liraya devren satışa çıkarılan “merkezi konumdaki” özel okulun ilanında, “Metro ve otobüs duraklarına çok yakın, 400 kontenjanlı, büyük bahçeli, hazır öğrencili, ruhsatlı” bilgileri veriliyor

Türkiye Özel Okullar Derneği ne diyor?

Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Zafer Öztürk, kapanan okullar ve sektörün içinde bulunduğu durumla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Özel okulculuk kâr getiren bir sektör değildir, gönül işidir. Geçmişte verilen yatırım ve veli teşvikleri ile dershanelerin dönüşümü nedeniyle ihtiyacın üzerinde özel okul açıldı. Giderek artan rekabet ücret indirme yarışına ve kaliteden ödün vermeye dönüştü. Pandemi etkisiyle birlikte dayanma gücü olmayan bir kısım okul kapandı. Bir kısım okul da zaten beklediği kârlılığı bulamadığından pandemiyi gerekçe göstererek piyasadan çekiliyor.”

27 bin çalışan işini kaybetti

Sözlerine devam eden Öztürk “Bu noktaya kadar olan eksilmeyi doğal, hatta özel okulculuğun güçlenmesi açısından yararlı kabul edebiliriz. Asıl üzücü olan uzaktan eğitimi yapısı gereği çok kullanamayan büyük çapta okulöncesi kurum da kaybedildi. Kapanan birçok okul devralınabiliyor. Ayrıca kapanma işlemleri de altı ayla bir yıl arası süre alabiliyor. Bu nedenle okul sayısı konusunda bir şey diyemeyiz. Bin civarında olabilir ancak öğrenci kaybı 350 bin civarında ve giderek yüzde 25’e doğru yaklaşıyor. Daha üzücü olan 27 bin civarında kişi işini kaybetti. Öğrencilerin yaklaşık 250 bini okulöncesinde ve şartlar normale döndüğünde süratle geri gelir.” ifadelerini kullandı.