WhatsApp’tan Ticari İşletmelere Ücret Geliyor

Facebook, numarasını WhatsApp uygulamasında ticari amaçla kullanan işletmelerden ücret almaya hazırlanıyor. Müşteri ilişkilerini WhatsApp üzerinden sağlayan işletmelerin ne yapacağı bilinmiyor.

Sosyal medya devi Facebook, anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp için ücretlendirme politikası üzerine çalışıyor. Uygulama, Facebook’ta satılan ürünleri WhatsApp üzerinden almasını sağlıyor ve tüketicilerin işletmeyle iletişim kurmayı kolaylaştırıyor.

WhatsApp ayrıca işletmelere müşterileri için mal veya hizmet satın almaları adına ‘satın al’ düğmesi de ekleyebiliyor. Duyuru WhatsApp’ın artık bulut bilişim sektörüne girdiğini paylaşıyor ve müşteri hizmetleri mesajlaşma aralarını kullanan firmalara bu mesajları Facebook sunucularında saklama olanağı sağlıyor.

Bu yıl kullanıma açılabilir

Facebook’un Instagram ve WhatsApp’ı almasının ardından kullanım çeşitliliğinin artması için çok çalışıyor. WhatsApp’ın işletme müdürü Matt Idema, bir röportajda alışveriş için hazırlanan bu aracın yıl içerisinde kullanılmaya başlanacağı yönündeydi.

TechCrunch’ın haberine göre Sohbet içi alışveriş özelliği, müşteri satıcı ile konuşacak ve gerekli anlaşmanın yapılmasının ardından satın almaya yönelik işlemlerin bitirilmesi için ‘satın al’ butonları tanımlanacak.

WhatsApp’ın açıklaması ise “İşletmelerin bu özellikleri mevcut ticaret ve müşteri çözümlerine entegre etmelerini de kolaylaştırmak istiyoruz.” şeklinde oldu.

Idema, yeni ödeme yapan müşterileri kurumsal sistemlerine çekmek amaçlı hizmetini başta ücretsiz olarak sunacağını ve iletilen mesaj başına 0.5 ile 9 sent arasında ücret alacağını söyledi.

Şirketlerin WhatsApp veri tabanını kullanmasına izin vermek gelecekte ihtiyaç duyulabilecek konuşmaları depolamak için yeni bir yerin yanı sıra uygulamanın dışındaki mesaj dizinlerini de yönetmesine izin veriyor.

Her gün 175 milyon kişi WhatsApp’ta bir işletmeyle iletişim kuruyor

Idema bu durumu, yeni barındırma hizmetlerini kullanan bir işletmeyle yapılan sohbetlerin bu görüşmelerin başka yerde depolandığını ve güvenlik için uçtan uca şifrelendiğini belirtirken, Facebook sunucularında bulunan mesaj verilerinin başka ticari amaçlar için kullanılmayacağını ve toplamda 175 milyondan daha fazla insanın her gün WhatsApp üzerinden bir işletmeyle iletişim kurduğunu söyledi.