Yalçın Granit 88 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

Türk basketbolunun duayen ismi Yalçın Granit, 88 yaşında hayata veda etti. Türk basketboluna verdiği katkılarla adını tarihe yazdıran Granit’in vefat haberi spor dünyasında üzüntüyle karşılandı.

17 Eylül 1932 tarihinde doğan Yalçın Granit, Ali Sami Yen’in teklifiyle Galatasaray’ın ilk profesyonel basketbolcusu olmuştu. 17 Yaşında Milli Takım’a giren Granit, kariyerine başladığı Galatasaray’da 8 sezon boyunca oynadı.

Yalçın Granit, Fransa şampiyonu Paris Racing formasını terleterek Avrupa’da oynayan ilk Türk oyuncu olma unvanını almış ve 68 kez de A milli formayı giymişti. Lise yıllarını geçirdiği Darüşşafaka’ya olan vefa borcunu kurduğu Darüşşafaka’nın basketbol şubesini kurarak ödeyen, kulübün tek İstanbul şampiyonluğunu kazandıran, İTÜ basketbol şubesinin temellerini atan Yalçın Granit, oyunculuk kariyerinin ardından başladığı antrenörlük kariyeri boyunca yüzlerce oyuncunun da yetişmesini sağlamıştı.

Yalçın Granit’in ölüm haberinin ardından büyük basketbol kulüpleri ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu Granit için başsağlığı mesajları yayınladı.